Hoş geldiniz Fütürist Yaşam okuyucuları! Kah üzülüp kah ağladığımız, kah bunalır gibi olup kah yaşama hevesimizin gittiği, uzun bir süre de gelmediği, fazlaca agresif bir seneye bürünmüş, sadece KYK burslarımızı çekerken sevindiğimiz, onları da her ay bir daha gelmeyeceği belirtilen Efsane Cumalarda, Mübarek Salılarda, Bereketli Perşembelerde yediğimiz  2020 yılının son demlerindeyiz artık. Hatta o kadar son ki her gün iki bölüm Kurtlar Vadisi izlesek, yine de yıl sonuna kadar ilk 57 bölümü bitiremiyoruz. Buna rağmen şöyle bi geriye bakınca da bu yıl pek bir şey yapamamışız gibi duruyor maalesef. Her ne kadar biz bu yıl biraz pasif kalsak da, başta İsviçreli bilim insanları olmak üzere hiçbir bilim insanı boş durmamış ve türlü türlü şeyler icat etmişler. Sözü fazla uzatmıyoruz ve icatlarımıza şöööyle bir göz atıyoruz.

İlk örneklerimiz ABD’den geliyor. NASA, temmuz ayı içerisinde ‘ Yılın Buluş ve Yazılım Ödüllerini’ açıkladı. Açıklanan ödüller iki kısımdan oluşmakta; Yılın Hükümet Buluşu ve Ticari Buluşu. Hükümet Buluşu kategorisini kazanan buluş, ‘İnsansız Uçuş Trafik Yönetimi’ oldu. Sistem, Silikon Vadisindeki Ames Araştırma Merkezindeki bir ekip tarafından geliştirildi. Ticari buluş kategorisinin kazananı ise NASA ve General Motors firmasıyla birlikte geliştirilen ‘Roboglove’ oldu. NASA’nın Robonaut isimli insansı robotundan esinlenilerek tasarlanan eldiven, ağır makineleri kullanan veya uzun süre tekrarlı montajlama yapan, otomobil bantlarındaki montaj ekibi gibi, işçiler için üretilmiş. Eldiven, 15-20 poundluk ekstra bir kuvvet ve ufak patlamalarda 50 pounda kadar dayanıklılık sağlıyor. Bu sayede işçilerin kaslarındaki gerilim azaltılarak üzerindeki yük düşürülüp, daha stabil çalışılması sağlanıyor.

Bir diğer icadımız, ki bunu sadece çok hoşuma gittiği için koydum, Ember Technology adlı firmadan geliyor. Firma, kanayan yaramıza parmak basmış ve yeni bir ürün geliştirmiş. Ürün hakkında konuşmadan önce bir interaktif yapmak istiyorum. Yarın çok önemli bir vize sınavınız olduğunu ve deliler gibi ona çalıştığınızı düşünün. Saat gece yarısı 1 ve daha çalışmanız gereken onlarca sayfa var. Uyku gözünüzden akıyor ve diyorsunuz ki bir kahve yapayım. Kahvenizi yaptınız, biraz da içtiniz ama bi konuda öyle bir takıldınız ki kahve soğudu gitti. Soğuk kahve de bilirsiniz dünyadaki en iğrenç şeylerden biridir. Yeni bir tanesini yapsanız 15 dakikanızı alacak, zaten hevesiniz kaçmış, o sinirle yatıp sabah vizeye giriyorsunuz ve büyük ihtimalle de kalıyorsunuz. Heh işte tam bu duruma düşmemek için firma elektronik bir mug ve fincan geliştirdi. Cihazlar, firmanın uygulamasıyla entegre olarak çalışıyor. Uygulama üzerinden çay ya da kahvenizi kaç derecede içmek istediğinizi seçiyorsunuz ve cihaz içeceğinizi o sıcaklıkta stabil tutuyor. 10 dakikada da içseniz 2 saatte de içseniz hep aynı sıcaklık. Harika değil mi? Üstelik ürünün şarjı 3 saate kadar da dayanıyor. Henüz ülkemizde satılmayan bu cihazı en kısa zamanda ülkemizde de görmek isteriz fakat 130 dolarcık bir ücreti var. Vergilerle beraber 200 doları bulacağını varsayarsak alabileceğimi düşünmüyorum…

Son olarak ‘Ultraleap’ adlı firmadan devrim niteliğinde bir buluşla yazımızı bitirmek istiyorum. Bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada bir pandemi sürecinden geçiliyor. Temastan kaçınma ve hijyen ise neredeyse her gün maruz kaldığımız iki temel şey. Firma işte tam da bundan esinlenerek yepyeni bir ekran tasarladı. ‘Touchless Touchscreen’ adı verilen bu teknoloji, kamu alanlarında ya da AVM’ler gibi topluluk içinde bulunan KİOSK ve dokunmatik ekranları temas etmeden kullanmamızı sağlıyor. Monitörün içindeki yapay zeka destekli sensörler, el ve parmak hareketlerinizi algılayarak seçmek istediğiniz ya da yazmak, tıklamak istediğiniz şeyleri sizin yerinize yerine getiriyor. Özellikle salgın sonrası yeni normaller dediğimiz dönemde bu tarz bir icat, hayat kurtaracak gibi görünüyor.

Elbette bir yılda 4 tane buluş icat edilmedi. Biz yazımızda ilgimizi çeken şeyleri size aktardık. Ayrıca ben buraya 50 sayfalık bir metin koysam da kimse okumaz herhalde. Konu hakkında daha fazla bilgi almak ve daha fazla icat görmek isterseniz TIMES Dergisinin konu hakkında yayınladığı Top100 listesini inceleyebilirsiniz. Yepyeni bir yazıda görüşmek dileğiyle hoşçakalın, sağlıkla kalın, en önemlisi de evde kalın…

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.