NOT: BU YAZI KESİNLİKLE SİYASİ BİR AMAÇ GÜDÜLEREK YAZILMAMIŞTIR.

Evet, ülkemiz için bir rüya gerçek oluyor. Yerli arabamız ilk kez gerçekçi ve doğru bir prototiple ortaya çıktı. Devrim arabalarının yaşadığı-veya yaşatıldığı- fiyaskodan sonra yıllardır yerli araba bir merak konusuydu. Yaklaşık 60 yıldır araç ihyiyacını dışarıdan ithal ettiğimiz araçlarla karşılıyorduk.

Peki arabamız bu durumu gerçekleştirebilecek mi, geleceği ne olacak ve tartışma konusu olan noktaları bir bir inceleyeceğiz.

Öncelikle tasarımından başlayalım.

Tasarım, dünyaca ünlü İtalyan bir firma tarafından yapıldı. Ki akıldaki sorulardan biri de bu, bunu da birazdan daha detaylı olarak inceleyeceğiz. Bu firma dünya çapında kendini kanıtlamış ve birçok şey tasarlayan bir şirket. Yaptığı tasarımlar ürünlerde kaliteli etkisi yaratıyor. Zaten tasarımı beğenmeyen çok fazla insan olduğunu da sanmıyoruz.Bir diğer nokta ise yakıt kullanımı. Şuan tüm dünyada kullanılan arabaların büyük bir çoğunluğu petrol türevli veya hibrid araçlar. %100 elektrikli araç kullanma oranı gerçekten düşük ve tasarlanan arabaların %100 elektrikli olduğunu düşünürsek gerçekten büyük bir meydan okuma diyebiliriz. Bütün gelişmiş ülkelerin yapmaya çalıştığı elektrikli arabaya geçme fikrini Türkiyeden daha hızlı uygulayan yok. Birçok dünya devi firmalar bile 80-100 yıllık bir çalışma ile elektrikli araç tasarlarken bizim sadece 5 yılda buna geçecek olmamız gerçekten takdire şayan.Ve gelelim akıldaki sorulara; araba İtalyadan geldi, bütün parçaları ithal, fiyat çok yüksek gibi birçok nokta insanların aklını karıştırıyor. Şimdi bunlar doğru mu ,değil mi hepsini inceleyeceğiz.Öncelikle tasarımından başlayalım. Daha önceden söylediğimiz gibi büyük bir İtalyan şirketi tarafından yapıldı. Ardından neden tasarımın Türk bir ekip tarafından yapılmadı sorusunu akla getirdi.

Öncelikle bu firma, tüm dünyada ismini duyurmuş ve kendini kanıtlamış bi firma, sadece bize tasarım yapmıyor. Örneğin Ford, Volkswagen, Renault ve Peugeot gibi birçok firma bu şirkete araba tasarlattı. Ayrıca FİLA ve Samsung da tasarımını bu şirkete yaptırıyor. Sonuç olarak bu gayet doğal bir durum. Ayrıca dış pazara çıkıldığında tasarımın bu şirket tarafından yapıldığı görüldüğünde ,satışlara direkt olarak etki yapacağını söyleyebiliriz. Ki 5 modelden sadece ilk ikisinin tasarımını yaptılar. Diğer üç model büyük ihtimalle Türk tasarımcılara yaptırılacak.Bir diğer nokta ise arabanın İtalyadan getirildiği iddiası. Bunun bir kısmı doğru, bir kısmı yanlış. Öncelikle evet araç İtalyadan getirildi, çünkü hali hazırda Türkiyede elektrikli araç üreten ve bu yönde donanıma sahip olan bir fabrika yok. Bunun altyapısını oluşturmak da gerçekten maliyetli. Prototipi yapan firma ise seri ve tek tip ürün üreten bir yer değil. Birçok firma prototiplerini burada yaptırıyor. Yani firmanın çalışma mantığı prototip üretmek. Bir diğer nokta ise tüm parçalarının yurtdışından geldiği. Fakat şöyle tuhaf bir durum var, araba henüz üretime geçmedi. Bu yüzden herhangi bir ithalat durumu da sözkonusu değil. Bu iddiaların arkasında prototipin İtalyadan getirilmesi yatıyor. Fabrika açıldıktan sonra birçok parça ülkemizde üretilecek. Belki de bazı parçalar ithal edilebilir, fakat dünya küresel ekonomi anlaşmaları kimsenin herşeyi tek başına üretmesini pek de istemiyor. Örneğin, biz kendi arabamızı henüz üretemesek de parça fabrikalarımız hali hazırda mevcut ve geçen sene Volkswagen Türkiyeden 7 milyar liralık bir parça ithalatı gerçekleştirdi. Bu ufak bir sayı gibi gözükebilir fakat arabalar için 15 yıllık ar-ge bütçesinin 22 milyar olduğu düşünülürse bu hiç de azımsanacak  bir rakam değil. Ayrıca bu tarz parça verdiğimiz onlarca firma da mevcut. Sonuç olarak arabaların bazı parçalarının ithal edilmesi, onun yerli olmadığı anlamına gelmiyor.Peki arabamız dış pazarda yer bulabilir mi? Şuanki durumda ful elektrikli araçlar yayılmadı ve çıkan modeller gerçekten çok pahalı. Cumhurbaşkanı daha önceden yapmış olduğu açıklamalarda fiyatın 200 bin TL altında olacağını söylemişti. Bu fiyatla Avrupa pazarında tutunma oranı yüksek. Asya pazarında ise halkın ekonomik durumu avrupaya göre düşük. Yani doğuda kullanım çok fazla olmayabilir. Zaten öncelikli hedef yurtiçi pazarında yayabilmek . Yurtdışı pazarında da zaman içinde yayılacaktır.Elektrikli araç bizler ve yaşantımız için de biraz farklılık yaratacak. Örneğin batarya boşaldığında yaklaşık 20-30 dk lık bir bekleme yapmamız gerekecek ki batarya dolabilsin. Ayrıca insanlar istasyonlarda sigarasını söndürmek zorunda da değiller. Çünkü elektrik benzin ,mazot ve gazın yerini alacak.


Sonuç olarak daha yeniyiz, birbirimize destek olmamız gereken yerde birbirimize köstek olursak, her şeyin yerlisini isteyip “Ben buna bu kadar para vereceğime gider avrupa arabasına binerim.” dersek bunun da devrim arabasından farkı kalmaz. Hiçbir şey mükemmel olarak bir anda meydana gelmiyor. Eğer biz birbirimize kenetlenirsek, hiçbir güç bu milleti deviremez!

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.