1) Bu bölüm için hangi yetenek ve becerilere sahip olmak gerekir?

  Öncelikle tarih, ekonomi, siyaset ve güncel konulara ilgi duyulması gerekir çünkü bölümde birçok ders bu konuların karışımı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Eğer bu alanlara ilgi duymuyorsanız bölüm sizin için katlanılamaz bir hal alacaktır. Bir diğer nokta ise dil öğrenmek. Dil öğrenmeyi seviyorsanız ve yeni dillere açıksanız bu bölüm tam size göre bir bölüm.

2) Eğer bu puandan daha iyisini yapsaydın hangi bölümü tercih ederdin?

  Hukuk bölümünü tercih ederdim.

3) Bölümün en avantajlı yanları ne?

  Özel sektörde ve kamuda birçok alana yönelme şansınız var bu da şöyle oluyor: İlk iki senenizde zorunlu dersler daha çok ama 3. ve 4. sınıfta aldığınız derslerin çoğu seçmeli bu da yönelmek istediğiniz alana yoğunlaşmanızı sağlıyor. Ayrıca bölüm size çok iyi bir genel kültür sağlayacaktır.

4) Bölümün en dezavantajlı yanı nedir?

   Herhangi bir unvan ile mezun olmuyorsunuz.

5) Bölüme maddi açıdan bakacak olursak para kazandırır mı?

  Bu tamamen sizin kendinizi geliştirmenize kalmış olan bir şey. Eğer bölüme girdiğiniz gibi mezun olursanız maddi açıdan pek iç açıcı bir durum olacağını söyleyemem. Ama kendinizi geliştirir, dil öğrenirseniz güzel bir geleceğin sizi beklediğini söyleyebilirim.

6) Bu mesleğin günümüzdeki ve gelecekteki yeri için ne söyleyebilirsin?

  Çok kıymetli akademisyenler ve çok iyi yerlere gelmiş iş insanları uluslararası ilişkiler bölümünden mezun. Gelecekte bu sayıların artacağını ve bölümün daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum.

7) Ege Üniversitesinden memnun musun?

  Ege Üniversitesi kampüsü ve verdiği eğitim açısından sayılı üniversitelerden biri. Yurt içi ve yurt dışı değişim programları ve etkinlikleri açısından üniversitemden çok memnunum.

8) Ege Üniversitesinde ortam nasıl, parti yapıyor musunuz?

  Arkadaş ortamı çok iyi. Bir de eğer topluluklara aktif katılıp çevre edindiğinizde çok eğlenceli vakit geçirebiliyorsunuz. Benim dönemimde hazırlık okurken bile parti yapılmıştı. Kısacası bölümler, topluluklar farklı farklı partiler yapıyor.

9) İzmir’de hayat nasıl? İzmir öğrenci şehri mi?

  İzmir büyükşehir olduğu için kültürel ve sosyal pek çok imkanlara sahip. Konserler, tiyatrolar, festivaller gibi etkinlikler yıl içinde sürekli oluyor. Ayrıca konum olarak da tarihi ve turistik yerlere yakın olması gezmeyi seven insanlar için bir diğer güzel yanı. Bunu yanında ulaşım da kolay sayılabilir. Belirli günlere gece seferleri ise ayrı bir kolaylık sağlamış bulunuyor. Aslında bütün bunlar İzmir’in kesinlikle öğrenci şehri olduğunun kanıtı.

10) Nerede kalıyorsun? Yurt fiyatları, ev fiyatları hakkında ne söylemek istersin?

  2 sene boyunca yurtta kaldım şimdi ise eve çıktım. Bence yurt fiyatları diğer şehirlere göre daha pahalı ve Bornava’da apart kültürü pek yaygın değil. Ancak eminim her bütçeye uygun bir yurt bulunabilir. Ev fiyatlarının da ucuz olduğunu söyleyemem. Türkiye’nin en pahalı kira fiyatlarına sahip şehirlerinden biri İzmir. Ev sahipleri bu konuda öğrencilere pek yardımcı olmuyor. İzmir’in en zorlayıcı yanının bu olduğunu söyleyebilirim. 

11) Hangi topluluklara üyesin, topluluk faaliyetleri için ne söyleyebilirsin? Eğleniyor musunuz?

  Ben ULİT, GFT ve Ege İşletme Topluluğuna üyeyim. Eğlendiğimiz birçok etkinlik tabii ki oluyor ancak bunların yanında şirket gezileri, konferanslar, sosyal sorumluluk projeleri de düzenleniyor.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.