Şimdi gözünüzü kapayın ve sulu mu sulu, kıpkırmızı domatesleri hayatınızdan çıkarın. Belki ilk başta çok önemli gelmeyebilir ama yediğimiz yemeklerin neredeyse tamamında domates veya türevleri var. Üretici sayısı ve tarım arazilerinin şehirleşmeye dayanamayıp daralması, gelecekte muhtemel bir sebze meyve kıtlığına yol açabilir. Fakat bu yeni buluş bu duruma bir son verecek mi?
Cold Spring Harbor Labaratuvarı ve Howerd Hughes Tıp Enstitüsünün bünyesinde, Zach Lippman’ın öncülüğündeki bilim insanları, domatesin genleriyle oynayarak dar alanlarda yetişebilen ve tıpkı bir üzüm salkımı gibi gayet bol şekilde meyve veren bir tür elde ettiler. Bu domatesler tavan arasında, balkonda, hatta uzayda bile yetişebiliyor. Domatesin bir diğer avantajı da sadece 40 günde yenmeye hazır hale gelip, olgunlaşması. Lippman açıklamasında bu çalışmayla farklı yöntemler denenerek toprağa vr akarsulara zarar vermeden üretim yapılabileceğini, insanları daha az karbon ayak iziyle doyurmak için tamamlayıcı bir çalışma olduğunu aktardı.
Geçtiğimiz yıll IPCC(Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) tarafından yayınlanan uyarıya göre, geçtiğimiz yıl, ormanların tahrip edilmesi, iklim değişikliği ve ekili arazilerin aşırı kullanımı yüzünden 500 milyona yakın insanın hayat şartları kötüleşti. Üretilen domatesler gibi ürünlerin yaygınlaşması durumunda şehirler gibi dar alana sahip yerlerde ekin yetiştirmek mümkün olacak ve az sayıdaki tarım arazilerinin yükünün hafifleşmesini mümkün kılacak.

Domateslerin bu hale gelmesi için SP ve SP5G genleriyle oynandığını aktaran Lippman, bu sayede domatesin olgunlaşma süresini kısalttıklarını, ayrıca  tatsız veya ufak domates üretmesini de engellediklerini aktardı. Konuşmasının devamında SIER geninden bahseden Lipmann, “SIER geni bitkinin gövdesini kontrol ediyor. Bu geni CRISPR ile düzenleyip diğer iki gendeki mutasyonla birleştirerek daha  kısa saplı, daha kompakt bir yapı elde ettik” dedi.Çalışmalarını daha da ilerletip kivi gibi ürünleri de üretmeyi planlayan Lippman çalışmasının NASA tarafından da izlendiğini ve beğenildiğini aktardı. Mars’a gidecek araçların tarım aksamına sahip olması beklenmiyor fakat astronotların uzayda domates yetiştirerek birkaç deney yapması mümkün.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.