Dünyada maalesef ki herkes aynı dili konuşmuyor. Herkes gibi ben de çoğu zaman tüm insanların aynı dili konuşmasını ve iletişim halinde olabilmesini isterdim. Tabi hayat istediğimiz gibi olmuyor. Dünyada konuşulan birçok dil var ve bizim sadece bir dil bilmemiz diğer insanlarla iletişim kurmaya tabi ki yetmiyor.

Dil öğrenmenin bize birçok yönde olumlu katkıları var. Hepimiz iyi bir iş, iyi bir maaş ve iyi bir kariyer sahibi olmayı isteriz. Bunları yapmak için de kendimize bir şeyler katmamız gerekiyor ki bu şeylerin başında da yeni bir dil geliyor.

Yabancı dil diyince de akla ilk gelen dil doğal olarak İngilizce oluyor. Çünkü İngilizce dünyada 53 ülkenin ana dili ve birçok ülkede ikinci olarak öğretilen ilk yabancı dil.

Günümüzde sürekli öğrenen ve kendini geliştiren, dünyanın değişik yerlerinden bağlantılar sağlayıp bir dünya vatandaşı olan veya olma yönünde ilerleyen her birey için İngilizce konuşabilmek bir gereklilik çünkü İngilizce:

-Bilimin, turizmin ve teknolojinin ortak dili. Yurt dışında eğitim veren bir üniversitede okumak veya yüksek lisans, doktora yapmak için İngilizceye hâkimiyet istenmekte. Ayrıca yabancı dergilerdeki makalelerin ortak dili de İngilizce. Eğitimin uluslararası boyutunda başarı için iyi bir İngilizce şart.

-Yapılan araştırmalar sonucunda da dünyada her 5 kişiden birinin kullandığı veya anladığı dil.

-Bir dili öğrenmiş olmanın verdiği özgüvenle çok daha farklı çalışmalar yapabiliriz.

Gelişen dünya koşulları sebebiyle tek yabancı dil öğrenmekte bazen yetmiyor. Örneğin bir işe girebilmek için zaten İngilizce bilmen gerektiğini düşünüp, başka dil bilip bilmediğine bakılıyor.

Özellikle son yıllarda çoğu insan eğitim, kariyer, iletişim, farklı kültürleri anlama, yeni ülkeler görme ya da tamamen keyif aldıkları için İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dil öğrenmeye çalışıyor. Günümüzde İngilizcenin tüm dünya tarafından ortak küresel dil olarak kabul edilmesine rağmen, eğitim ya da iş piyasasında ikinci bir dile sahip olan insanlara daha ayrıcalıklı davranılıyor. Zira herkesin İngilizce bildiği ya da öğrenmeye çalıştığı şu dönemde İspanyolca, Arapça, Fransızca, Çince, Rusça gibi diller üzerine eğitim almak ya da iş sektöründe kullanmak artık zorunluluk haline gelmiş durumda.

Son olarak İngiliz dil bilimci Frank Smith’in de dediği gibi: “Bir dil size bir kapıyı açarken iki dil ise size yol boyunca her kapıyı açar.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.