Sinema tarihinin en kötü yönetmenlerinden biri olan Ed Wood Jr. Yönetmen senaryo yazarı ve oyuncu olarak birçok düşük bütçeli kült filme imza atmıştır. Ed Wood’un filmleri, sinema sanatının en iyi örnekleri arasında sayabileceğimiz konumda ne yazık ki değildir. Ancak onu kült yapan şeyi sadece bu kadar kötü olmayı başarmasının dışında da aramak lazım.

Wood’un hayatından kısaca bahsedecek olursak 1924 yılında New York’ta doğan Ed Wood’un babası posta servisinde çalışıyordu. Annesi her zaman bir kız çocuk istediği için 12 yaşına kadar ona kız elbiseleri giydirmişti. Çocukluğunda çizgi romanlara düşkündü. Kendisine 17. Yaş günüde hediye edilen fotoğraf makinesi ile ilginç fotoğraflar çekmeyi seven wood’un çektiği fotoğraflar arasında uçak kazası da bulunmaktaydı. Bir süre Deniz Kuvvetleri’nde görev aldı. Limanda çalıştığı sırada orada bulunan bir karnavala katıldı. Garip görünümü ve tüm ilgiyi üzerine çeken oyunculuğu karnavalda ucube şovlarına katılabilmesini sağladı. Etkili karakterler yaratıyordu. Kadın kıyafetleri içindeki rahatlığı onun kadın rollerini daha iyi oynamasını sağlıyordu.  Wood’un bu sıradışı ve kendine has karakterinin yönettiği filmlere de bir hayli yansıdığını söyleyebiliriz.


Yönetmenin ilk filmi olan Glen or Glenda, bir travesti hikâyesidir. Wood’un kadın kıyafetleri konusunda bir fetişi vardır ve İkinci Dünya Savaşı sırasında cephede savaşırken üniformasının içinde kadın iç çamaşırları giydiği kulaktan kulağa yayılmıştır.

Düşük bütçeyle çektiği ve araba jantından yaptığı uzay gemilerini kullandığı filmi “Plan 9 from Outer Space” ölümünden sonra en ünlenen filmi oldu. “Plan 9 from Outer Space” filmiyle daha sonra “The Golden Turkey” ödülünü aldı. Bu ödül ne yazık ki sinema dünyasındaki en kötü filmlere verilen ödüldü.

50li yıllar boyunca sayısız korku ve seks hikayesi yazmıştı. Hikayelerinde uyuşturucu kültürü ve transeksüellik üzerinde durmuştu.
Son yılları hep maddi sıkıntılar içinde geçti. Alkol sorunu artmıştı. 1978 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti.

Ölümünün ardından 1994 yılındaTim Burton tarafından çekilen ve hayatının anlatıldığı filmde Ed Wood rolünde ünlü oyuncu Johnny Depp rol aldı. Bizce Tim Burton’ın en iyi filmlerinden biri olan Ed Wood biyografisi Altın Küre, Oscar gibi daha pek çok prestijli ödülün de sahibi oldu.

Son olarak en başta da söylediğimiz gibi wood’un filmleri bir başyapıt olarak kabul edilmez belki ancak şundan eminiz ki işine duyduğu sevgi ve tutku; insanın mutlu olduğu işi yapmasının ne kadar önemli olduğunu herkese bir kez daha göstermiştir. Önemli olanın yaptığınız işin başarılı veya başarısız olması değil, kendi hayallerinizi gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizdir.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.