İlk denizaltının tasarımı tamamlandıktan hemen sonra bir kişi çıkar ve sorar “Peki burada tuvalete nasıl gidiliyor?” Bu gemideki alet normal gemide olduğunuz gibi bir alet değil. Her tarafı basınçla kaplı bu aletin. 14 Nisan 1945 ‘de Alman Denizaltısı U-1206 bunu acı bir şekilde öğrenir. Peki kimin hatası?
 Bu model denizaltıda hareket halindeyken bile kullanılabilen yüksek basınçlı yeni bir sifon çekme sistemi vardı. O kadar karmaşık ve anlaması zor bir sistemdi ki, başında bu sistemden iyi anlayan bir denetmen olmadan kullanılamıyordu.
 Ama Kaptan Karl-Adolp Schlitt bu sistemi denemeyi kafaya koymuştu. Aklından “Altı üstü bir sifon çekmek ne kadar karmaşık olabilir ki?” cümlesi geçiyordu.
 Biraz sonra Schlitt kendini denizaltının içine hızla giren Atlantik suyunun içinde buldu. Geri pompalayamadığı için denizaltını suyun yüzeyine çıkarmaktan başka çaresi kalmamıştı.
 Bu olay savaşın tam ortasında oluyordu ve Alman Denizaltısı casus görevi için gideceği İngiltere sahiline sadece 10 mil uzaktaydı.
 Denizaltı su yüzeyine bir dakika dolmadan çıkmıştı bile ve İngiliz uçakları tarafından fark edildi. İngiliz uçakları denizaltını gördükleri anda bombaladı. Kaptan Schlitt kaçamayacaklarını anladığı anda askerlere gemiyi terk etme emrini verdi ve sağ kalan her asker yakalandı.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.