İspanyol ressam Pablo Picasso’nun 20 yıldır kayıp olan tablosu Buste de Femme (Kadının Büstü), Hollandalı sanat dedektifi tarafından bulundu. Picasso’nun sevgilisi Dora Maar’ın resmedildiği tablonun şu anki değerinin 25 milyon Euro olduğu belirtiliyor.

Sanat camiasında son derece tanınan bir dedektif olan Brand kayıp tablonun izine kısa sürede ulaştı. Brand’in paylaştığı bilgilere göre 1938 yılında tablo ünlü bir iş adamı tarafından satın alındı ancak iş adamının yatında kilitli halde duran tablo Fransa kıyılarında çalındı. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca yeraltı mafyalarının elinde gezdiği düşünülen Buste de Femme  son olarak polisle iş birliği yapmaktan çekinen bir iş adamı tarafından satın alındığı paylaşıldı.

Brand bu bilgiyi polisle paylaşmasına rağmen hırsızlık olayının zaman aşımına uğradığını, gönüllü olarak iadesi durumunda soruşturma açılmayacağı karşılığını almış. Birkaç gün sonra ise herkesin şaşkınlığa uğradığı bir olay yaşanmış ve  Arthur Brand’ın Amsterdam’daki evinin kapısı çalınmış ve 20 yıl önce çalınan tablo kendisine teslim edilmiş. Brand kendisine teslim edilen tabloyu bir geceliğine evinin duvarına asmış. Hollanda Televizyonu’na (NOS), bu anı, “Paha biçilmez” diye anlatan sanat dedektifi, “Kısa süreliğine de olsa evimi, Amsterdam’ın en pahalı evlerinden biri yaptı.” dedi. Buste de Femme, ertesi günü sigorta şirketine devredildi. New York’tan gelen ABD’li sanat uzmanları, bulunan tablonun gerçek olduğunu onayladı. Tablonun, 4 milyon euro tutarındaki sigorta bedelini ödemesi halinde Suudi iş adamı Abdul Mohsen Abdulmalik el-Sheikh’e iade edileceği belirtiliyor.

Brand’a göre, uzun süre depolarda, otomobil bagajlarında dolaşan, borçlara karşılık teminat verilen tablo hafif yıpransa da, hala iyi durumda. Sanat dedektifine göre kurtarılan tablo, birçok açıdan benzersiz.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.