Corona virüsünün başladığı günden beri hayatımızda birçok değişiklikler oluyor. Düzenlerimiz, politikalarımız, alışık olduğumuz birçok sistem yavaş yavaş değişiyor ve gelişiyor. Ancak pandemi bittiği zaman eski hayatlarımıza dönemeyeceğimizi hepimiz biliyoruz. Birçok şey değişecek. Bu değişim belki bir anda olmayacak fakat şu an değişime adapte olma sürecinde olduğumuz kesin.

Pandemi sonrası ekonomik ve sosyolojik olarak değişimler yaşayacağız. Ekonomik açıdan ülkeler küçülmeye gidecek ve dünya tarihinin en büyük krizlerinden birine tanıklık edeceğiz. Birçok ülkenin batmış olduğunu ve alım gücünün azaldığını biliyoruz. Bu da gelecekte ülkelerin üretici pozisyonuna geçeceğine işaret ediyor. Bunlarla beraber işsizlik ve eşitsizlik artacak. Şu an bile ekonomik açıdan zengin olan insanların avantajları normal ekonomiye sahip insanlar ile kıyaslandığında çok keskin bir şekilde göze çarpıyor. Bu eşitsizlik, pandeminin getirecek olduğu kriz ile derinleşecek. Firmaların bir kısmı batacak, yeni sektörler ortaya çıkacak. Eskiden çok fazla rekabet görmeyen sektörler ise artan ihtiyaçtan dolayı en çok ihtiyacımı olan sektörler arasına girecek. Dünyamız bu krizi hangi önlemler ile atlatacak? İşte tam burada her ülke kendini kurtarmak için birtakım politikalar deneyecek. Değişimler sadece bunlarla da kalmayacak. Ülkeler, bu süreç boyunca başarısız oldukları konuları tespit edip, bunları geliştirmeye uğraşacaklar. Örnek olarak şu an verilen online eğitimde alt yapı yetersizliği çeken ülkeler bu alana yoğunlaşacak çünkü pandemi sonrası var olan teknoloji kullanımı daha da artacak. Birçok işlem online ve uzaktan gerçekleşecek. Böylece sosyal mesafe gelecekte de hayatımızda varlığını sürdürecek. Evde çalışmak, mümkün olan sektörlerde devam edecek. Bu sayede ofis kullanım oranları düşerek tasarruf sağlanacak. İnsanlar birbirlerinden uzak kalmaya devam edeceği için insani duygularda değişimler gözlemlenecek. Ülkeler arası yeni ilişkiler ve diplomatik olaylar gelişecek. Ülkeler beraber hareket etmeye başlayacak. Buna örnek olarak hesaplarımız ve paralarımız küresel güçler tarafından kontrol edilecek. Yeni para sistemlerine geçiş yapacağız ve bitcoin gibi paralar ortaya çıkacak, kullanımı yaygınlaşacak.

Tabii ki bu yazdıklarım öngörebildiğim, uzun veya kısa vadede gerçekleşebilecek olan pandemi sonrası dünyanın geleceği. Eminim hiç beklemediğimiz ve ihtimal vermediğimiz değişimler de yaşanacaktır.

Paylaş:

1 Yorum

  1. Sıla

    Gerçekten etkileyici bir dille yakın gelecek ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.