Bisiklet ve özgürlük? Evet belki daha önce duymadığınız bir şey olabilir ama bisiklet kadınların özgürleşmesinde önemli bir rol oynadı.

  Tahmin edersiniz ki ilk icat edildiğinde erkekler tarafından kullanılan bisiklet zamanla modernleşerek herkesin kullanabileceği modern halini aldı. Eski zamanlarda bisiklet ucuz ve kolay kullanıma sahip olduğu için günlük kullanımda nakliye aracı olarak kullanılmış ve kadınlara yeni bir özgür hareket alanı vermiştir.

 Vİktoria döneminde kadınların halkın yaşamından uzakta durup evinde kalarak annelik ve evin diğer işleriyle ilgilenmesi kültürün bir parçasıydı. Bisikletle beraber kadınlarda bu kültürden uzaklaştı artık tek başlarına hareket edebilmeye başladılar. Aynı zamanda kıyafet konusunda da bisiklet önemli değişikliklere yol açtı. Kadınlar kabarık etek ve korseyle rahat edemediklerinden eteklerinin altına pantolon giymeye başladılar ve kadınlar arasında pantolon giymek doğal gözükmeye başladı. Kadınlar sadece özgürlüklerini değil kendine güvenmeyi de öğrendiler, bisiklet sayesinde toplumda görünür olmaya başladılar, iş ve eğitim imkanlarına sahip olmaya başladılar. Tabi bu öyle kolay gerçekleşmedi, dönemin erkekleri buna karşı çıktılar. Bisiklete binen kadınlara ahlaksız gözüyle bakmaya başladılar, dönemin doktorları bisiklete binen kadınlarda çeşitli hastalıklar meydana gelebileceğini bile söyledi. Kadınlar dik durarak hiçbir söyleme kulak asmadı ve Susan B. Anthony ve Elizabeth Cady Standon  adlı iki kadın ‘Kadınlar bisiklet üzerinde oy hakkına doğru ilerliyorlar. ‘ sloganıyla dolaştılar imza topladılar ve sonunda oy kullanma hakkına da sahip oldular.

‘’Bisiklet, kadınların özgürleşmesinde dünyadaki diğer her şeyden daha fazla katkı sağlamıştır’’. demiştir Susan B. Anthony. Bu sözüyle bisikletin kadınların özgürleşmesinde ne kadar katkı sağladığı anlaşılabilir. Bisiklet kadın haklarını savunmada önemli bir yer tutmuştur ve bunun en zarif örneklerinden biri haline gelmiştir.

 Çocukken belki de herkesin hayalidir bisiklete sahip olmak, özgür hissetmek ve kontrolün kendi elinde olmasını sağlamak olabilir bunu istemenin arkasındaki amaç. Tabi o zamanlar bunun farkına bile varamayız ama bisikletin bu denli önemli bir görevde rol alması onu etkileyici kılan özelliklerinden. Şimdi gözlerinizi kapatıp bisiklet sürdüğünüzü hayal edince bile saçlarınızdan geçen havayı ve özgürlüğü hissedebilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.