Şöyle yağmurlu pazar sabahı hayal edin. Evde teksiniz, dışarıda hava kapalı, hatta hafif hafif de yağmur atıyor. Hava tatlı serin. Hırkanızı aldınız, bir fincan kahve yaptınız ve odanızın penceresinin önüne oturdunuz. Vay be dediniz, tam da dizilerde başrolün kitap okumaya başladığı sahneler gibi, şöyle bi kitap da ben okuyayım bari. Şöyle baktınız bi kitaplığınıza, bi kitap vardı aylar önce okumak için aldığınız, kaptınız onu ve okumaya başladınız. Derken aradan bir saat geçmiş, kahve soğumuş, yağmur dinmiş. Kitapta da 56. Sayfaya gelmişsiniz. Peki ne hatırlıyorsunuz kitaptan? Hiçbir şey mi? Tebrikler, çok güzel bir girdabın içine girdiniz.

Bu arada bu girdabın farklı türleri de var. Okuduğunuz yerlerden bir şey hatırlamadığınız gibi bazen de kitabın belli bir noktasından sonra ilerleyemeyebilirsiniz, kitap ve karakterler sizi sıkabilir, sayfalar olduğundan çok daha uzun gelebilir. Peki “reading slump” da denen bu girdap nedir ve neden zaman zaman bu girdabın içine düşüyoruz?

Temel sebepler yanlış bir kitap seçimi ve mental sıkıntılar aslında. Örneğin dediniz ki “bugün tüm gün boşum bari şu suç ve cezayı okuyayım.” Bunun gibi ağır, kalın ve derin kitaplar bazen okuyucuya zor anlar yaşatıp hevesini kırabiliyor. Bu yüzden seviyenizi bilip ona göre kitaplar almanız bu durumdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Öte yandan gün içinde yaşanan stres, huzursuzluk veya halsizlik gibi zihnen bünyenizi yoran durumlar da okuyamama girdabının içine sürüklenmenize sebep olabilir. Bu gibi durumlarda kafa dağıtmak için kitap okumaya çalışmak, sorununuzu çözemeyeceği gibi baş ağrısı ve uykusuzluk gibi durumları da beraberinde getirebilir. Peki okuyamama girdabından kaçmak, kurtulmak için başla neler yapmalıyız?

İlk iş yukarıda anlattığım gibi kitabınızı değiştirin. Daha hafif kitaplar şevkinizin yerine gelmesini sağlayabilir. Bir başka çözüm yolu da mekanı değiştirmektir. Daha ferah ve havadar bir ortam; kapalı, dar ve havasız bir mekandan çok daha etkilidir. Eğer hala daha durumunuz düzelmediyse sanırım kafanızda tilkiler dolaşıyor. Dışarı çıkın, gezin dolaşın, çiçeğe böceğe selam verin, arkadaşlarınızla vakit geçirin. Büyük ihtimalle kafanızda bir takım şeyler var ve bu durum kitap okumanıza engel oluyor. Bildiğiniz üzere kitap okumak beyni ciddi anlamda çalıştıran ve bununla beraber de bir hayli yoran bir aktivite. Bu yüzden kafanızda sıkıntılı ne varsa, onu atmak ve okumaya yer açmak için elinizden geleni yapın. Tabi bu ara bir günü de geçmesin. Eğer aranın miktarı artarsa, o kitabı okumak için olan hevesinizde ciddi bir azalma olacaktır.

Bazı kitap kurtları da bir kitaptan uyarlama filmleri izlemenin, müzik dinlemenin, kitabın yorumlarına ve eleştirilerine göz atmanın,; ya da sosyal medyada kitap influencerlerini takip etmenin, internetten veya kitapçılardan yeni kitap almanın da bu durumda kendilerine yardım ettiklerini söylemişler. Tabi ki de kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Unutmadan şunu da söyleyelim; bu durum, düzenli olarak kitap okuyan kişiler için geçerli. Yani siz senede iki kitap okuyup da 3. kitabı okurken tıkandığınızda “ya abi kitap akmıyor reading slump oldum galiba” derseniz yalan söylemiş olursunuz, bunun sebebi sizin aşırı tembel beyninizdir. Umarım size faydalı olabilmişizdir. Yeni bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın…

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.