Kah üzülüp kah ağladığımız, kah bizim susup anamızın ağladığı, kah beraber ağladığımız, sadece kyk kredilerini çekerken mutlu olduğumuz ocak ayını bu gece geride bırakıyoruz. Şaka bir yana, uzun zamandır,  belki de hiç bu kadar acı olayı bir ay içinde yaşamadık. Şimdi hep beraber, bu ay beraberinde neler getirdi inceleyelim.

1) Amerika-İran krizi

Amerikanın İran Silahlı Kuvvetleri komutanlarından Kasım Süleymaniyi öldürmesi sonucu yaşanan gerilim dolu günler, dünyada büyük bir korku ve panik yarattı. Süleymani öldürüldükten sonra İran, Amerikayı üslerini bombalamakla tehdit etti. Bu üslerden birinin Türkiye’de olması bizim için ayrıca bir gerginlik sebebi oldu. Ardından Amerikanın büyükelçiliğinin basılmasının bardağı taşıran son damla olduğu düşünüldü. İki ülke arasında şuan için sular biraz duruldu gibi duruyor fakat önümüzdeki günler ne gösterir bilemiyoruz.

2)Coronavirüs

Birbirinin tıpkısının aynısı 1.5 milyara yakın insanı barındıran Çin, yeni yılda Dünyaya yepyeni,  nur topu gibi bir salgınla sesini duyurdu. Zaten daha önceden de  SARS gibi birçok salgın yine Çinden çıkmıştı. Konuyla ilgili yazımızda Dünya Sağlık Örgütünün konuyla ilgili henüz bir çalışma ve açıklama yapmadığını belirtmiştik. Fakat dün ilk açıklama geldi ve tüm Dünyada acil durum ilan edildi. Henüz ülkemizde bu virüse rastlamadık fakat rastlarsak da şöyle “sirkeli suyla” bir güzelce yıkandık mı birşeyimiz kalmaz, yani değil mi?

3)Elazığ Depremi

Belki de bu olaylar arasında en acı verici, bizi en çok yaralayan bu oldu.  Yaşanan depremde 41 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı.  On binlerce insan da evlerinden oldu. Şuanda birçok aile AFAD’ın kurduğu çadır kentlerde hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Yaralar yavaş yavaş sarılıyor olsa da bu deprem, akıllarımızda ve gönüllerimizde, tarihin kara sayfalarında yerini aldı ve kolay kolay da silinmeyecek…

4) Kobe Bryant

Birçok insana basketbolu sevdiren, sporcu ve sempatik tavırları ile milyonların gönlünde taht kuran “Black Mamba”, hazin bir helikopter kazasında, kendisi gibi basketbolcu olma hayaliyle yaşayan kızı Gigi ile hayata gözlerini yumdu. Bir neslin gece kalkıp NBA maçları izlemesine sebep olan, rekortmen basketbol yıldızı, La Lakers efsanesi Kobe Bryant, henüz 41 yaşında, arkasında milyonlarca seveni bırakarak aramızdan ayrıldı.

5) Libya krizi

Türkiye, 2020’ye bu konuyla girdi desek yalan olmaz. İşgalci Hafter komutasındaki ordu, tüm Libyayı ele geçirmeye ve mevcut hükümeti devirip yerine geçme düşüncesiyle hareket ediyordu. Mecliste alınan kararla bölgeye Türk Askeri sevk edilmesi kararlaştırıldı. Ülke içinde olduğu gibi Dünyada da geniş yankı uyandıran bu olay, acaba Türkiye ile Libya bir savaşa mı girecek sorusunu akıllara  getirdi. Şuan için böyle bir durum söz konusu değil. Umarız ki gelecek bize böyle bir şey göstermez.

.Bunlar, önemli olaylardan sadece bazılarıydı. Umarız ki şubat ayı sessiz sakin ve huzurlu geçer. Hepiniz hoşçakalın, esen kalın…

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.