Şu an hali hazırda milyonlarca insan çeşitli depolanabilir bataryalı cihazları kullanmakta.  Ve bazılarımız bu durumdan birazcık muzdarip; özellikle Amasya elmasından çalıntı bir markanın kullanıcıları. Prize bağlı yaşıyorlar desek yeridir aslında. Ya da piyasadaki birçok dizüstü bilgisayar da öyle pek bir harika pil ömrü sunmuyor bize. Fakat birazdan okuyacağınız teknoloji, acaba bu duruma bir çözüm getirebilir mi?

Californialı teknoloji firması geçtiğimiz yıllarda üzerinde çalıştığı bir teknolojiyi açıkladı; Nano Diamond Battery. Bataryalar inanılması güç bir pil ömrüne sahip fakat ondan önce çalışma mekanizmasından bahsedelim.

Bilindiği üzere dünya üzerinde büyük bir tehlike saçan, hatta ülkemizde de bir tanesi şu an yapım aşamasında olan nükleer santraller mevcut. Herhangi bir arıza durumunda çok büyük bir radyasyon salınımı gerçekleşebileceği gibi içerdiği nükleer atıkların yok edilmesi bir hayli sıkıntılı. İşte teknolojimiz bu duruma bir el atıyor ve içinde nükleer atıkları kullanıyor. Batarya, bu radyoaktif hale gelen küçük grafit parçalarını saflaştırarak elmas haline getiriyor. Oluşan karbon-14 elmasları hala daha radyoaktif olduğu için bu sızıntıları önlemek amacıyla bir karbon-12 tabakası kullanıyor. Bu kadar korumaya rağmen bile elbette bir miktar radyasyon salınımı oluyor fakat bu oran insan vücudunun yaydığından bile az.

Şimdi gelelim asıl bizi ilgilendiren kısma. Firma, bu bataryaların düşük enerji gerektiren yerlerde 28 bin yıla kadar dayanabileceğini iddia ediyor. Tabi ki kullanım alanlarına göre bu süre değişiklik gösteriyor fakat firmanın iddiası bataryaların yüksek enerji tüketiminde bile 10 yıl kadar dayanması. Bir elektrikli araba içinse verdikleri süre 90 yıl. Yani arabanıza koyduğunuz aküyü torununuz bile yıllarca kullanabilir, tabi ki miras dağıtımında batarya ona düşerse. Pil ömrünün bu kadar uzun olmasının bir sebebi de bataryanın kendi kendini şarj edebiliyor olması.

NDB, bu yeni teknoloji bataryaların birçok farklı boyutta üretilebileceğini ve çok farklı alanlarda kullanılabileceğini de ifade ediyor. Kalem pil boyutundan tutun da dev jeneratörlere kadar geniş bir boy skalasına sahip olacak ürün, yaydığı radyasyonun çok az olması sebebiyle de tıp alanında kalp pili gibi teknolojilerde de kullanılabilecek, böylece de hastaların belirli aralıklarla ameliyat masasına yatıp pillerini değiştirmesi gerekmeyecek. Nükleer atıklardan yararlanması sebebiyle de nükleer santrallerin atıklarını NDB’nin alıp kullanması için bırakın ücretsiz vermeyi, şirkete üzerine para da vermesi konuşuluyor. Çünkü atıkların imhası ciddi maliyetlere sebep olabiliyor.Normal şartlarda 2020 yılı içerisinde prototiplerin tüketiciyle buluşması hedeflenmiş olsa da, araya giren pandemi süreci sebebiyle firma en geç 2022 yılında düşük ticari prototipini, 2025 yılına kadar da yüksek ticari prototipini tanıtacak. Bu teknoloji ne zaman yaygınlaşır bilinmez fakat bir düşünün;
telefonunuzu şarj ediyorsunuz ve 90 yaşınızda batarya %50’ye düşmüş, malum marka telefona sahip kişiler size batarya konusunda hava atamıyorlar. Şimdilik inanması güç; fakat, geleceğin ne göstereceğini kim bilebilir?

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.