Birçoğumuz onunla babaannemizin izlediği filmlerle tanıştık. Tek seferde 3 ok atan, tek başına orduları dize getiren, uçan, kaçan, yemeden ve içmeden yaşayabilen o efsane savaşçıdan, Cüneyt Arkın’dan bahsediyoruz. Onun filmlerde dayanabildiği şeylere şimdi hangi insan, hatta hangi canlı dayanabilir?
İşte bu canlı dayanır efendim! Su ayıları, en soğuk havalardan tutun da en sıcak sulara kadar, havasız ve karanlık uzaydan kuvvetli radyasyonlara kadar her türlü ekstrem koşulda hayatta kalma becerisine sahip. Yapılan araştırmalarda, su ayılarının 520 ila 100 milyon yıldır dünya üzerinde yaşadığı tespit edildi. Yani su ayıları, dinozorlar zamanından beri buradalar ve dinozorlara her ne olduysa, su ayıları bu felaketten kurtulmayı başarmışlar. 

İlk olarak 1773 yılında Alman bilim insanı  Johann August Ephraim Goeze tarafından yazıya alınan bu canlılar üzerinde, dayanıklıklarını ölçen birçok deney yapıldı. Bir deneyde, su ayıları -20,5 °C’de 30 yıl boyunca donduruldu ve sonra yaşamsal faaliyetleri gözlendi. Bir diğer deneyde Avrupa Uzay Ajansı tarafından içinde su ayılarının da bulunduğu bir grup  mikro canlıyı uzaya gönderdiler. Su ayıları uzayda susuz, besinsiz kalmalarına ve her türlü tehlikeli ışına maruz bırakılmalarına rağmen 12 gün boyunca hayatta kaldılar. Normal bir insanın ise uzayda hayatta kalma süresi maksimum 5 dakika! Normalde birkaç ay yaşayan bu canlı grubu, uygun koşullarda 100 yıl kadar yaşayabiliyor. Daha önceden de söylediğimiz gibi radyasyona karşı da bir hayli dayanıklı. Scientific Reports dergisinde yayımlanan makaleye göre su ayıları, gama ışınları patlaması, asteroit çarpması veya yıldız patlaması gibi yüksek radyasyon yayan ortamlarda hayatta kalabiliyor. Oxford Üniversitesinden  David Sloan,  su ayılarının 5000-6000 Gy radyasyona dayanabildiğini, buna karşın 5-6 Gy radyasyona maruz kalan bir insanın hayatta kalabilmesinin  ise bir mucize olduğunu dile getirdi. Kısacası bu minnak canlılar, Ali Biçimin tabiriyle “tam bir savaşçı”!
Haftaya yepyeni, pırıl pırıl bir yazıda görüşmek dileğiyle hoşçakalıııın….

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.