Korona virüsü belirtileri, 23 Aralık 2019 tarihinde, ilk kez Çin’in Wuhan Kentinde hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadında görülmüştür.  27 Aralık 2019 tarihinde ise Wuhan’daki bir hastaneye ağır pnömoni tanısıyla üç hasta yatırılmıştır. Hastalık belirtileri pnömoni belirtilerine oldukça benziyordu. Fakat ilerleyen zamanlarda birçok insanda bu belirtiler yaygın bir şekilde görülmeye başladı.

İlk Hastalardan alınan örnekler bilinen birçok patojen için test edilmiştir. Yarasa SARS-CoV virüsüne yüzde 85 oranında benzerlik gösteren yeni bir Coronavirus (2019-nCoV) tanımlanmıştır. Virüsün damlacık ve yakın temas ile bulaştığı tespit edilmiştir. 1 Ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri olduğu düşünülen Wuhan’daki hayvan pazarı kapatılmıştır.

Uzak Doğu’da ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra Avrupa, Asya, Avustralya, Amerika ve Afrika kıtasını etkisi altına alan Korona Virüsü (Covid-19), Türkiye’de ise 10 Mart 2020 tarihinde bir vatandaşımızda tespit edildi. Virüsün ilk tespit edildiği günden bu zamana kadar geçen üç haftalık süreçte ise, toplam can kaybı 108, etkin vaka sayısı 7224 ve tedavi edilen vaka sayısı 70 olarak belirlenmiştir.

Peki biz kendimizi bu süreçte virüsten nasıl koruyacağız? Sağlık sektörünün bize önerisi el dezenfektanları, kolonyalar, eldiven kullanımı.

%80 oranında alkol virüsü öldürüyor. Bu yüzden, kolonyalar ve alkol içeren dezenfektanlar öncelikli koruyucularımız arasında. Eldiven kullanımı ise ellerimizin yabancı maddelerle temasını önleyebilir. Fakat, ellerimiz lateks eldivenlerin içinde terliyor. Ayrıca, yarım veya bir saat sonra lateks eldivenler geçirgen hale gelmeye başlıyor. Bu yüzden, verimli bir koruma sağlamıyor.

Tabi bir de maskeler var. Fakat maske kullanımı biraz soru işaretleri yaratıyor. Sosyal medyada ve haber bültenlerinde de maskelerinin koruyuculuğu sıklıkla tartışılıyor. Öncelikle size maske tiplerini tanıtalım. Bu maskelerin farklı tipleri var. Örneğin; sıradan ameliyat maskeleri. ABD merkezli bilim haberleri sitesi Live Science’a konuşan Vanderbilt Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanı Dr. William Schaffner bu maskelerin koronavirüse karşı etkili bir koruma sağlamadığını söylüyor. Ameliyat maskelerinin etrafında boşluk olması nedeniyle kesin bir koruma mümkün değil. Etraftaki insanların öksürmeleri veya hapşırmaları sonucu ortaya çıkan sıvıların bir kişinin doğrudan solunum sistemine doğru savrulması durumunda ameliyat maskeleri bunu engelleyebilir. Fakat virüslerin havada daha küçük parçacıklarla seyahat edip ameliyat maskesinin etrafındaki boşluklardan solunum sistemine girmesini engelleyemez. Diğer maske tipleri ise, EN149 standardındaki, sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesine karar verilen, N95, FFP2 ve FFP3 tipi maskelerdir.

Virüse karşı koruma sağlayan maske türü ise N95 olarak bilinen maskedir. Maske adını, havadaki küçük parçacıkların en az yüzde 95’ini filtrelemesinden alıyor. Bu, ameliyat maskelerinden daha kalın ve kullanımı kolay olmayan bir maske. Schaffner bu nedenle şu aşamada N95 maskelerinin halk tarafından kullanılmasını tavsiye etmiyor. N95 maskelerinin etkili olması için takıldıktan sonra kontrol edilmesi ve maske ile yüz arasında en küçük bir boşluk bile kalmadığından emin olunması gerekiyor. Schaffner, maskeyi bu şekilde takmanın nefes almayı zorlaştırdığını, insanın nefes vermek için bile çaba sarf etmek zorunda olduğunu, maskenin içinin nemlendiğini ve genel olarak klostrofobik bir his yarattığını belirtiyor. Bunun sonucunda, akciğerler daha fazla açılıyor ve kişinin virüse karşı savunmasız kalabileceği söyleniyor. Bu tür maskeler, virüs taşıdığı düşünülen hastalarla ilgilenen doktorlar tarafından kullanılıyor.

Diğer bir örnek ise, FFP2 tipi maskeler. FFP2 koruma sınıfı solunum maskeleri, havada tehlikeli ve mutajenik parçacıkların bulunabileceği çalışma ortamları için oluşturuldu. Bu sınıftaki solunum maskeleri parçacıkların 0,6 μm’ye kadar en az %94’ünü tutmalıdır ve OEL ihlalinin maksimum on katı yoğunluğa çıktığı ortamlarda kullanılabilir. Aynı durum TRK değeri (teknik referans yoğunluğu) için de geçerlidir. FFP2 koruma sınıfı solunum maskeleri çoğunlukla demir ve maden endüstrilerinde kullanılır.

Son olarak da, FFP3 koruma sınıfı solunum maskeleri hava kirliliğini soluma alanında maksimum koruma sunar. Toplam sızıntı maksimum %5 olabilir ve bu maskeler 0,6 μm’ye kadar tüm parçacıkların %99’u filtrelemelidir. Bu maske aynı zamanda zehirli, onkojen ve radyoaktif parçacıkları da filtreler. FFP3 koruma sınıfı maskeler endüstriye özel OEL değerlerini otuz kat ihlal eden çalışma ortamlarında kullanılır. Çoğunlukla kimya endüstrisinde kullanılırlar.

KAYNAKÇA

https://www.e-psikiyatri.com/corona-korona-virusu-nden-maske-takmak-korur-mu
https://www.sabah.com.tr/yasam/2020/03/13/corona-virus-nasil-ortaya-cikti-korona-virus-ilk-olarak-nerede-ve-ne-zaman-goruldu-nasil-bulasti-ve-yayildi
https://www.hurriyet.com.tr/galeri-corona-virusu-son-durum-turkiyede-ve-dunyada-koronavirus-korona-virus-olum-ve-vaka-sayisi-41475066/1
https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/n95-ffp2-ve-ffp3-maske-nedir-eczanelerde-maske-satisi-yasak-mi-5689701/
http://tr.absorbentgauze.com/info/what-are-the-advantages-of-wearing-a-surgical-23186960.html
https://www.karadenizgazete.com.tr/saglik/coronavirusten-nasil-korunulur/260253
https://www.2aisguvenligi.com/8835-ffp3-maske-1-adet#lg=1&slide=0
https://www.ekipmandeposu.com/ege-2423v-toz-maskesi-ventilli-ffp2
https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/bing-koronavirus-haritasini-canli-olarak-paylasiyor-41470534
http://www.haber7.com/saglik/haber/2951766-80-derece-kolonya-nedir-el-temizliginde-kullanilan-kolonya-koronavirusunu-oldurur-mu
https://www.trthaber.com/haber/saglik/ffp2-ffp3-ve-n95-maskeler-bazi-maskeler-recetesiz-alinamayacak-iste-maske-turleri-468155.html
https://www.bing.com/covid/local/turkey?utm_source=webtekno

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.