Sağlık Bakanlığı Korona Virüsü Covid 19 Bilim Kurulu, 2019 yılının Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve bilim insanları tarafından Covid 19 ismi verilen korona tipi virüsle mücadelede kararlar almak, hamleler yapmak adına 2020 yılının Ocak ayında kuruldu. Sağlık Bakanlığı Korona Virüsü Covid 19 Bilim Kurulu’nda her biri alanında uzman, uluslararası çapta tanınan ve daha evvel benzeri konularda çalışmalar da yürüten hekimlerden oluşturuldu. 

KORONAVİRÜS BİLİM KURULU NELER YAPAR?

Sağlık Bakanlığı Korona Virüsü Covid 19 Bilim Kurulu’nun en temel görevi elbette 11 Mart 2020 tarihi itibariyle Türkiye’ye de sıçrayan salgının yayılmasını yavaşlatmak, menfi etkilerini asgariye indirecek kararlara ön ayak olmaktır. Aynı zamanda 11 Mart 2020 tarihinden itibaren tanı koyulan vakalarla alakalı olarak tedavi süreçlerinde de yer alacak olan Kurulun, bu sürecin en az zararla atlatılması bakımından kritik bir rolü bulunmaktadır. Kurul sürece dair açıklamaların yönünü, muhteviyatını, döneme göre atılacak adımları, sınır kapama, yurt dışından hasta tahliyesi, karantinalar, oluşturulacak acil durum noktaları gibi virüse dair hemen her konuda karar alma mercii gibi çalışmaktadır. Bir bakıma Koronavirüs Kriz Masası diyebiliriz.

BİLİM KURULU ÜYELERİ KİMLER?

Dünya gündeminin ilk sıralarında yer alan koronavirüsün ilk ortaya çıktığı süreçten bu yana Koronavirüs Bilim Kurulu önemli bir çalışmada bulunuyor. Koronavirüsün ortaya çıkmasının ardından sık sık bir araya gelen Koronavirüs Bilim Kurulu gerekli açıklamalarda bulunarak vatandaşları bilgilendiriyor.

Vatandaşların koronavirüsten korunması ve koronavirüse karşı alınacak önlemler noktasında önemli bir vazife gören Koronavirüs Bilim Kurulu’nun hangi isimlerden oluştuğu merak ediliyor. Koronavirüs Bilim Kurulu’nda yer alan bazı isimler şu şekilde:

  • Prof. Dr. Ateş Kara
  • Prof. Dr. Tevfik Özlü
  • Prof. Dr. Alpay Azap
  • Prof. Dr. Canan Ağ
  • Prof. Dr. Recep Öztürk

PROF. DR. ATEŞ KARA KİMDİR?

Ankara Lisesi’ni ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İng)’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini 2000’de tamamladı.

PROF. DR. TEVFİK ÖZLÜ KİMDİR?

1963 Aydın doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında uzmanlık eğitimi aldı.

PROF. DR. ALPAY AZAP KİMDİR?

1995 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda başladığı ihtisasını 2000 yılında tamamladı. 2000-2001 yıllarında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 2002 yılından itibaren de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman olarak çalıştı.

PROF. DR. CANAN AĞ KİMDİR?

Ankara’da doğdu. Özel Yükseliş Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1986 yılında mezun oldu. Bandırma Devlet Hastanesi Acil Servisi ve Ankara 4. Verem Savaş Dispanserinde pratisyen hekim olarak görev yaptı. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ihtisasını Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamladı. 

PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK KİMDİR?

1962 yılında İkizdere’de (Rize) doğdu. Tulumpınar Köyü Mehmet Akif İlkokulu, İkizdere Ortaokulu, Rize Lisesi, İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu (1984). Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlığını İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yaptı. 1994’te doçent, 2000’de profesör oldu.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.