Madam Butterfly, üç perdelik trajik bir operadır. Konu bakımından,aşk sadakat ve ölüm temlerini içerir.
Madam Butterfly, kendisini eşine adamaya hazır genç bir kızdır. Hikayenin başında 15 yaşında olan Butterfly, Japonya’ya gelen Amerikan subayı Pinterkon ile evlenir ve bununla da kalmayıp dinini değiştirir. Dinini değiştirmesi ile bunu kendi kültürlerine bir hakaret olarak gören Butterfly’ın ailesi onu reddeder. Butterfly’ın artık Pinkerton ve sadık yardımcısı Suzuki’den başka kimsesi kalmamıştır. Pinkerton evliliklerinden bir süre sonra evi terk eder, bu arada hamile olan Butterfly, senelerce sabırla Pinkerton’u bekler. Bu sırada Pinkerton Amerika’da evlenmiştir. -Butterfly’ın yanına- 3 yaşına gelen oğlunu almak için, Japonya’ya gelir.Pinkerton’un kendisine ihanet ettiğini gören Butterfly ise oğlunun gözlerini bağlyarak ailesinden kalma hançer ile intihar eder.
Hançerin üzerinde, “Şerefli yaşayamayanlar şerefli ölmelidir” yazılıdır.

Klasik Kültürde Aşk Telakkisi, Hem mistik hem de propan bir yapı içinde bütünleşmiştir. Burda anlatılan “aşk” = “varlık enerjisidir.”. Varlık enerjisiyse “ruh’a” eşittir. Yani aşk, ruhu tamamlayan payidar bir bütündür. Bütün açığa çıkan serzenişler, ağlayışlar, aşkın deruni tutkusu ve muhabbetin iştirakı bundandır. Aşık,aşktan vazgeçtiği anda yok olur, çünkü onu var eden aşktır ve aşkın bütünü aşığı yepyeni bir “ben”e, kendisine, kenz-i mahfi’ye yani Tanrı’ya ulaştırır. Divan şiirindeki aşık örneği, beşeri aşktır ama ilahi aşkı da barındırır, onu yoksaymaz, yadsımaz çünkü aşık bilir ki onu var eden aşk, onu leyladan mevlaya ulaştıran aşk budur. Bundan dolayıdır ki aşıklar “béla”dan  kaçmaz ve yine ondaki muhabbeti ister,sonsuz bir arzuyla kavuşma umudunu damıtırlar dizelerin özüne. Öyle bir kavuşmak olsun ki bu Mevlana’nın “Şeb-i Âruz’u gibi… Ölmekle yok olmayacak bilakis yeniden doğacak gibi.
“Ölen beden imiş Aşıklar ölmez”                      YUNUS EMRE
Yunus Emre’nin  dizelerinde de bunun en güzel yaratımını görüyoruz. Buna göre de Madam Butterfly, klasik bir aşk örneğinden çok daha fazlası olmuştur 🙂 Butterfly, yalnızca bedenen ölmüştür. Çünkü sâdakatiyle ve aşka olan kavi duruşuyla Butterfly klasik kültürdeki aşık örneğini bizlere sunar diyebiliriz.
Bu yazıda ben de dekorun arkasındaki muhabbeti araladım 

Umarım siz de okurken keyif almışsınızdır. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın 🙂

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.