İş hayatında bir başarı noktasına ulaşmak istemek ve bu başarıya ulaşmak için gösterilen çabaların tümüne kariyer denilmektedir. Kariyer planlama ise iş hayatında istenilen başarıya ulaşabilmek için izlenmesi gereken yolların belirlenmesidir. Bu süreçte ise mesleki eğitim ve bu eğitime ek olarak alınan eğitimlerin göz önüne alınarak planlama yapılması istenilen başarıya ulaşma yolunda yardımcı olacaktır. Hedefleri gerçekçi düzeyde tutarak planlamanın yapılması kişinin doğru yolda olduğunu göstermektedir. Kariyer hedefleri kariyer planında bulunması gereken dönüm noktaları olarak altı çizili bir şekilde belirlenmelidir. Kişinin kendi özelliklerini ve almış olduğu eğitimleri göz önünde bulundurarak ilk adım olan kariyer planını yapması son derece önemlidir. Belirlenen hedefe ulaşmak ve istenilen sürede istenilen başarıyı elde edebilmek için çizilen bu yol kariyer planı olarak değerlendirilmektedir. 

Kariyer planı yapmadan önce kendinizi ve mesleğinizi tanımalısınız.Kendiniz hakkında öz değerlendirmeler yapıp kendinizi keşfetmelisiniz.Kariyer kararı verirken kendini tanıma ve anlamak ilk basamaktır. Kariyer kararı kişiye ait bir karardır. Hedef, deneyim, beceri, değer ve ilgilerinden oluşur. .Mesleğinizi seçerken kendinize uygunluğunu tartıp, geçmiş deneyimlerinin üzerinde düşünün. Nelerden hoşlandığınızı, ilgilerinizin neler olduğunu, hangi alanlarda başarılı olduğunuzu, becerilerinizin neler olduğunu, hangilerinin önemli olduğunu keşfedin. Sçtiğniz mesleği tüm ayrıntılarıyla öğrenip yapabileceğinizden emin olmanız ve seçtiğiniz mesleği gerçekten yapabileceğinize inanmanız gerekmektedir.

Kariyer Planı nasıl yapılır?

1. Hedefinizi belirleyin.

Ulaşmak istediğiniz hedefinizi belirleyin. Bunu gerçekten isteyip istemediğinizden emin olun.

2. Sektörünü ve departmanınıseçin.

Hangi sektörde hatta mümkünse hangi departmanda çalışmak istediğine karar vermelisin.

3. Kendinizi değerlendirin.

Bu aşamada öncelikle hangi noktadasın onu belirlemelisin. Ayrıca yeteneklerini, sahip olduğunu yetkinlikleri değerlendirmen oldukça önemli. Gelişim alanlarını bulup ona göre kendine yatırım yapabilirsin.

4. Hareket planı.

Ne yapacağını ve nasıl yapacağını planlaman seni hedeflerine ve başarıya daha hızlı ulaştıracak.

Hedefleriniz büyükse veya güzel bir iş yaşamı istiyorsanız sözünü ettiğimiz planlamaları kesinlikle yapmanız gerekmektedir.Böyle bilinçli bir şekilde davranırsanız başarıya ulaşmanız mümkün olacaktır.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.