Eveet, kendimizi evlere kapattığımız bu Cumartesi gününde, hem can sıkıntınıza iyi gelecek hem de konu ve içerikleriyle ufkumuzu açacak belgesel önerileri! #EvdeKAL

EXPLAINED

Farklı konulardan bir çok bölüm içeren yeni medya belgeselciliği ürünü harika bir belgesel-dizi.

15-20 dakikalık bölümleriyle çerezleyebileceğiniz bir kaynak.Özellikle beyninizin çalışmayı reddettiği zamanlarda ona kibarca yaklaşmanızı sağlayabilir.

Bu belgeselin “mind,explained” ve “sex,explained” gibi iki ayrı serisi de mevcut.

PANDEMIC

How to Prevent an Outbreak

Netflix Türkiye’de en çok izlenen 4. içerik olan belgesel-dizi olan “Pandemic”,geçmiş,günümüz ve olası gelecek salgınlarını araştırmacılar ve bilim adamları ile birlikte bizlere aktarıyor.

TÜFEK,MİKROP VE ÇELİK

Kaliforniya Üniversitesi coğrafya ve fizyoloji profesörü Jared Diamond’un 1997’de yazdığı kitabın adıdır. 1998’de kurgusal olmayan genel eser dalında Pulitzer Ödülü ve En İyi Bilim Kitabı dalında Aventis ödülü kazanmıştır.Bu belgesel ise National Geographic tarafından aslına bağlı kalınarak Jared Diamond’un kendi sunumuyla hazırlanmış. Günümüz küresel servet eşitsizliğini ve insanlığın geçmişten günümüze sosyoekonomik hikayesini işleyen muhteşem bir belgesel!

ZEITGEIST

Bildiğiniz her şeyi unutun çünkü gerçekler açığa çıkıyor! Kapitalizmin hayatımızı,kararlarımızı hatta vicdanımızı nasıl yönettiğine şahit olmaya hazır olun. 11 Eylül saldırılarından Afganistan’ın işgaline birçok olaya da çok farklı perspektiflerden bakmanızı sağlayacak bir başyapıt.Belgeselin devamı niteliğinde ise “Zeitgeist : Addendum”,”Zeitgeist : Moving Forward” la bu üçlemeyi izlemeniz şiddetle tavsiye edilir.

FOOD INC.

8 milyar insanı doyuran et,süt ve yumurtalar gerçekten de paketlerin üzerinde resmi çizilmiş, çayırlarda mutlu mesut dolaşan hayvanlardan geliyor?

Bu belgeselden sonra vegan olma ihtimaliniz bir hayli artabilir. Endüstriyel tüm gıda maddelerine bakış açınız değişebilir. Zira bu sektörde insana saygının olmadığını,şirket sahiplerinin devletlerle olan dostane ilişkilerini, toplum sağlığını nasıl tehdit ettiklerine şahit olacaksınız.

İYİ SEYİRLER…

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.