Tarihin en büyük nükleer faciasına sebep olan Çernobil Nükleer Santrali’ndeki 4. reaktörün kontrol odası  turizme açıldı. Ziyaretçiler, kontrol odasında sadece 5 dakika kalabilecekler ve odaya girmeden önce ziyaretçilere; maske, radyasyondan koruyucu çeşitli giysiler ve sanayi tipi botlar verilecek ve ardından ziyaret sonunda iki kez radyasyon testinden geçecekler.

Turistler yıllardır bu reaktörün çevresini, bölgedeki terk edilmiş evleri, okulları ve oyun parklarını gezebiliyorlardı. 2011’den bu yana merkez üssü dışındaki bazı noktalar da ziyarete açık bulunuyordu.

Özellikle HBO’nun ödüllü dizilerinden olan ‘Chernobyl’nin ardından turist sayısında çok büyük artışlar görüldü.Sadece bu yıl, Çernobil’i ziyaret eden turist sayısı 85 bin olarak açıklandı. Zaten yaz aylarında Ukrayna’daki turizm şirketleri, Çernobil gezilerinin kapsamının genişleyeceğini açıklamışlardı.

Konuyla ilgili  açıklamalarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Çernobil’in Ukrayna için olumsuz bir yönünün olduğunu ancak bu durumun değişmesi gerektiğini söyleyerek bölgeye yeniden hareket kazandırılması gerektiğini belirtmişti ve şu şekilde açıklama yapmıştı

“Turistler için yeşil bir koridor yaratacağız. Çernobil bu dünyada insan yapımı büyük bir felaketten sonra doğanın yeniden doğduğu eşsiz bir yer. Burayı tüm dünyaya göstermeliyiz. Bilim insanlarına, ekolojistlere, tarihçilere ve turistlere…”

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.