Sabah uyanır uyanmaz kahvesini hazırlayanlardan mısınız? Eğer öyleyseniz bu yazımız sizin için. Hiç düşündünüz mü kahve ne zamandan beri hayatımızda var diye. Etiyopya, Arabistan ile savaşını kazanınca Arabistan’a bu bitkiyi ekiyorlar ve bu sayede tüm dünyaya yayılımı başlıyor. Bizim coğrafyamıza kahvenin gelişi de Kanuni Sultan Süleyman zamanına denk gelmiştir. 

Birçok çeşidi olan kahvenin insan sağlığı üzerinde de birçok yararı vardır. Depresyon riskini azaltır, astım ve göğüs hırıltılarına iyi gelir, cilt kanserine yakalanma ihtimalini düşürür. Bunlara ek olarak fazla tüketiminin de zararları bulunmaktadır. Uyku problemleri yaşatır, kolestrolü arttırır ve algılama yeteneğini azaltır.

Sohbetlerin olmazsa olmazı kahve, kültürümüzde de önemli bir yere sahiptir. Örneğin kız istemelerde tuzlu kahve geleneği günümüze değişerek gelmiştir. Eskiden görücü usulü olan evliliklerde kız ve erkek isteme zamanında birbirlerini ilk kez gördükleri için beğenip beğenmediklerini kahveyle belli ediyormuş. Kız tarafı damadı beğenirse bol şekerli kahve yapıp yanında da tatlı ikramında bulunurlarmış. Eğer damat adayı beğenilmezse tuzlu kahve ikram edilirmiş. Günümüzde ise erkeğin tuzlu kahve içebilmesi kızı ne kadar sevdiğinin göstergesi kabul ediyor. Tabi her olayda olduğu gibi bunu da abartanlar mevcut. Acı baharatlar katıp erkeğin içmesini bekleyenler var. Başka boyuta taşıyıp yumurta katanları da duydu bu ülke. Sonuç pek iç açıcı değil, damadın zehirlenmesi ile sonuçlanıyor. 

Kahvenin hayatımızdaki başka bir yeri de fal baktırmak. İnsanların geleceklerini merakı sonucu doğan falcılık sektörü birçok kişiye iş kapısı oluyor. Fala inanma falsız da kalma diyerek falcılık alanına ilgi giderek çoğalıyor. Kahve içtikten sonra adettendir kapatalım ne varmış falımızda diyip hayvanlar alemini sayarak kuş kısmet, at murat, balık mutluluk diye listemiz uzayıp gidiyor. 

Yazımızın sonuna geldik haydi al kahveni diğer yazılarımızı okurken beraber içmiş olalım. Unutma kahvenin 40 yıl hatırı var. “Koskaca 40 sene boyunca sizi mi okuyacağım!” dediğinizi duyar gibiyim. Nescafe ile onu birkaç saate düşürelim bari. 

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.