Howard Phillips Lovecraft Amerikalı korku yazarı, Cthulhu Mitosu’nun yaratıcısı, gotik edebiyatın doruk noktası… O bir evren kurucu, korku ve bilim kurguyu mükemmel bir şekilde birleştiren müthiş bir yazar. Yaşadığı dönem kendisine şan ve şöhret getirmese de günümüzde Stephen King, Dean Koontz gibi usta yazarlara ilham kaynağı olmuştur. Ülkemizde çok fazla tanınmasa da dünya korku edebiyatında önemli bir yeri vardır. Sadece yazarları değil müzisyenleri de etkilemiştir. Metallica’nin “Ride The Lightning” albümünde, H.P. Lovecraft’ın Cthulhu’nun Çağrısı adlı eserine ithafen yazılan “The Call Of Ktulu” isimli bir parçası vardır.

  Şimdi gelelim Lovecraft’ın en önemli eserine. Öncelikle “Cthulhu’nun Çağrısı” tıpkı diğer H.P Lovecraft kitapları gibi bir roman değil, 7-8 hikayeden oluşan bir derleme kitaptır. Kitap o kadar etkiliyecidir ki yazarın kitapta bahsettiği varlıkların, evrenin gerçekliğine inanan insanlar tarikat/ mezhep dahi kurmuşlardır. Hatta yazarın kitapta bahsettiği “Necronomicon” isimli hayali bir kitabın gerçekliğine inanılması sonucunda bu isimde sahte kitaplar türemiştir. Kitapta insanoğlunun Dünya’da var oluşundan çok uzun yıllar önce uzaydan gelerek yeryüzüne hükmeden Yüce Eskiler’den bahsediliyor. Uzaydan dünyamıza gelen bu Tanrılardan biri de Cthulhu isimli devasa yaratık. Yüzyıllardır derin bir uykuda olan Cthulhu’ya tapan tarikatla ilgili soruşturma yapılıyor. Tarikat üyeleri Cthulhu uyandığında büyük yıkımdan kurtulacaklarına ve onun buyruğunda yeryüzüne hükmedeceklerine inanıyorlar.

   H.P Lovecraft Cthulhu’nın Çağrısı isimli öyküsüne ” Yeryüzündeki en merhametli şey, insan zihninin çevresindeki her şeyle bağlantı kurma konusundaki yetersizliğidir herhalde. Sonsuzluğun kara denizlerinin ortasındaki dingin bir cehalet adasında yaşıyoruz ve çok uzaklara yolculuk etmek bize göre değil. Her biri kendi yönünde ilerlemeye çalışan bilimler şimdiye dek bize pek zarar getirmedi; ancak günün birinde, ayrık bilgilerin birleştirilmesi önümüze öylesine korkunç gerçeklik manzaraları serecek ve oradaki tatsız konumumuzu açığa vuracak ki, ya bu keşif karşısında çıldıracağız, ya da ölümcül ışıktan kaçıp yeni bir Ortaçağ’ın huzuruna ve güvenliğine sığınacağız.” diyerek başlar ve Cthulhu’yu tanımlarken bildiğimiz tüm referansları elimizden alıp bilinmeyenin ortasında tek başımıza bırakır bizi. Cthulhu’nun Çağrısı korku severlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap, Lovecraft bütün hikayeleri ile okunmayı hak eden bir yazar. Herkese tavsiye ederim.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.