Yaşamımızı kolaylaştırma amacıyla var olan canlı veya cansız nesnelere uydurduğumuz kelimelere İsim deriz. Mahallemizde top oynayan çocuklara ya da okulumuzdaki birçok öğrenciye gözümüz aşinadır ama isimlerinden bihaberizdir. Tıpkı Hologramlar da olduğu gibi. Bu ismi ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Ama eminim ki bu yazıyı okuduktan sonra hologramlara dair başka şeyler bildiğinizi de fark edeceksiniz. Hologram cisimlerden yansıyan ve dağılan ışığı kayıt altına alıp onları 3 boyutlu olarak sunan fotoğrafik bir tekniktir. Üstelik bu 3 boyutlu görüntüyü hiçbir gözlük ya da ekipmana ihtiyaç duymadan birçok açı ve derinlikten görebilmeniz mümkündür.

Birçoğumuzun cüzdanında bulunan kredi kartı, kimlik kartı ve paraların üzerindeki farklı açılardan bakıldığında şekil ve renk değiştiren küçük motiflerin de bir hologram olduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar kopyalama ve dolandırıcılığı önleme amacıyla yerleştirilmiş bir hologram çeşidi olsa da bu bizi dünyanın ilk sanal müzik grubu olan Gorillaz’ ın Madonna ile Grammy Müzik Ödülleri’nde aynı sahneyi paylaşarak hologram konseri yapması kadar tatmin edemez. Japonya’da da bir çizgi film karakteri olan Hatsune Miku binlerce kişiye 3 boyutlu dev konserler vermektedir. Konser biletlerinin yok satmasından çok Hatsune Miku hologramı ile evlenilmesine şaşırmamak elde değil. Hatsune Miku ile ciddi düşünen kişiler için hologramın üreticisi olan Gatebox şirketi, 2 bin 800 dolar karşılığında resmi olmayan ama boyutlar arası olduğunu iddia ettikleri bir evlilik sertifikası vererek nikâh memuru rolünü üstlenmekten hiç çekinmiyor. Şaka gibi dediğiniz evliliklerin sayısının 3 bin 700’ü geçmesi bence daha büyük bir güldürü unsuru.

Hologram teknolojisi ile mesafeyi koruyabilen şirketlerden biri ise Dijital Hayata Döndürme adlı teknoloji ile aramızdan ayrılan şahsiyetleri fark edilmeyen bir camın üzerine yansıtarak birkaç saatliğine de olsa hasret gidermemizi sağlıyor. Marilyn Monroe, Elvis Presley, 2Pac, Michael Jackson, Zeki Müren, Hindistan başbakanı Narendra Modi ve hatta geçtiğimiz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 10. Yıl konuşmasını yapan Atatürk’ün hologramıyla da tanışmış bulunmaktayız. Bu teknolojiyi duygularımızı tatmin etmek için kullansak da elbette kâr elde etmek için kullananlar da olacaktır. Tıpkı Hindistan’daki bir seçimden 1400’den fazla yerde hologram teknolojisi kullanılan adayın seçimi kazanması olayı gibi. Geçen hafta ünlü oyuncu Emrah’ın televizyon programlarına hologram teknolojisi ile katılmak için kolları sıvadığı haberlerini hepimiz aldık. İnsanların ekranda Emrah’ın hologramıyla karşılaşınca vereceği tepkiyi merak etmeden duramıyorum.

Fakat bu hologramlar ile fiziksel temas gerçekleştiremiyoruz. Fiziksel teması algılayabilecek güçlü lazer ışınları ile üretilen hologram çalışmaları uzun süredir devam ediyor.

Mesafelerin ilişki hayatımıza engel olup olmadığı konusu tartışmaya açık olsa da iş hayatımıza engel olmadığı pandemi sürecinden yaklaşık 4 yıl önce Microsoft HoloLens ile kanıtlamış bulunmaktadır. Microsoft HoloLens ile aynı mekânda olmasanız bile hologram oluşturarak toplantınıza katılabilir, sesle çalışan bir aplikasyon sayesinde internet aşamalarını bilgisayarı açmadan istediğiniz yerde yapabilirsiniz. HoloLens’in elbette daha birçok göz kamaştırıcı özelliği vardır ama önemli olan bu holografik teknolojiyi nerede kullanmamız gerektiğinin farkında olmamızdır. Tıpkı mekândan nasıl kâr sağlanılacağını bilen İtalyan mobilya üreticisi Natuzzi ‘nin HoloLens’i kullanarak büyük mağazalara fazladan para ödeyeceğine küçük mağazalarda müşterilerine karışık gerçeklik yöntemi ile hizmet vermesi gibi.

Her ne kadar Navigasyon istediğimiz mekâna kaybolmadan varabilmemizi sağlasa da sürücünün yoldan gözünü ayırması büyük kayıplar yaşanmasına sebep olabilir. Holografik araç navigatörü Navion da navigasyonun arayüzünü ve adım adım bilgilerini yola yansıtıp yoldaki tehlike ya da yayaları tanımlayarak sizi uyarması Navigasyon ile vedalaşma vaktinin geldiğinin göstergesidir.

Menü içeriği ile önümüze getirilen tabağın pek bir alakası olamadığından sık sık yakınmamıza dayanamayan restoranlar artık HoloLamp aracılığıyla menü içeriğini önümüze düz bir yüzey olarak yansıtabilecek. Siparişiniz tıpkı böyle olacak dercesine pişman olmayacağımız tercihler yapmamızı sağlayan, şimdiden masalarda yerini alan holografik teknoloji ile kaynaşmanızı öneririm.

Hologram teknolojisi henüz çok yeni olsa da HoloLens, Navion, HoloLamp ve açıklamadığım daha birçok örnek bu teknolojinin gelişimi yönünden yapılan çalışmaların kanıtı niteliğindedir. Günümüzde hologram teknolojileri gerek zaman ve mekândan kâr sağlama aracı gerek duygularını tatmin etmek için eğlence aracı gerekse olabilecek tehlikelere karşı güvenlik aracı olarak kullanılıyor. İnsanoğlu diğer canlılardan farklı olarak yaşamını sürdürmekten ziyade geliştirmek üzerine yaratılmıştır. Bu yüzden teknolojiden soyutlanma yerine faydalanma arayışına girmeliyiz. Bakarsınız 20 yıla kalmadan çocuklarımıza “O zamanlar holografik teknolojiler bu kadar yaygın değildi evladım, biz de birinde şu HoloLens denilen gözlüklerden görünce saatlerce hayranlıkla izlerdik” diyerek bugünleri yâd ederiz.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.