Nature Communications`da yayınlanan bir makalede Çinli bilim insanları, karbondioksiti atmosferden uzaklaştırmanın ve e-yakıt üretmenin temiz bir yolu olabilecek sentetik metanol oluşturmak için sıcaklık değişikliklerinden güç üreten nanoplatları kullandılar. Makale, metanol yapmak için havadan karbondioksiti suyla birleştirerek kullanılan elektrik üretmek için bir gün boyunca ortam sıcaklığı değişimini kullanma sürecini anlatıyor. Konunun özünü anlamımız için ilk önce araçlarda kullanılan yakıtları, onların zararlarını ve metanol ile farkına bakmamız gerekecek daha sonra da karbondioksitin nasıl metanole çevrildiğine dönebiliriz. 

Otomobilin  tarihi 19. yüzyıla dayansa da  biz tüketicilerin tercih etmesi gereken yakıt türleri bir elin parmağını geçmemesi de ayrı bir trajedi. Günümüzde en çok kullanılan yakıt türleri benzin ve dizel olarak biliniyor. Bununla beraber ülkelere göre değişiklik göstermek kaydıyla otogaz da (LPG) hala ekonomik bir seçenek olarak yakıt türleri arasındaki yerini alıyor. Son 10 yılın en çok konuşulan ve geleceğin üzerine inşa edildiği yakıt türü ise elektrik ile çalışan motorlar. Bununla birlikte, hibrit teknolojisi yani hem benzin hem de elektrikli motorla çalışan araçlar da son zamanlarda oldukça revaçta. Benzinin karbon salınımı dizel yani motorine göre daha fazla olduğu aşikar ama akaryakıtlar arasında en az karbon salınımı otogazda (LPG) . Karbondioksit (CO2) sorunlu bir sera gazıdır, ancak alternatif yakıtlara dönüştürülmesi uzun vadeli etkilerini sınırlamak için umut verici bir yaklaşım gibi duruyor. Bununla birlikte kullanılabilecek alternatif yakıtlarda depolama kolaylığı, enerji yoğunluğu, yanma sonucu ortaya çıkan emisyonlar  gibi özellikler önem arz etmektedir.

 Peki neyin nesi bu metanol ? Metanol ya da metil alkol (CH₃OH), en basit yapılı alkol. Geçmişte odunun damıtılması ile elde edildiğinden odun alkolü de denir. Günümüzde metanol, karbonmonoksit ile hidrojenin yüksek basınç altında yüksek sıcaklıklarda üretilir. Renksiz, uçucu, zehirli bir sıvıdır. Yakıt olarak metanol ; araçlarda benzin gibi depolanmaktadır. Ancak benzine göre daha düşük enerji yoğunluğuna sahip bir sıvıdır. içten yanmalı motora sahip bir araçta benzin ile katedilen bir mesafeyi metanol ile katetmek için daha fazla metanol kullanımına ihtiyaç vardır. Bu da yakıt tanklarının daha geniş ve ağır olması demektir. Metanol temiz bir yakıt olduğundan ister içten yanmalı motorlarda yakılsın ister yakıt pillerinde kullanılsın, çevreye zarar veren bileşikler ya çok az üretilir ya da üretilmez. Peki makale bize ne anlatıyor ? İşin özü şu karbondioksitin hidrojen kullanılarak metanole dönüştürülmesi yüksek sıcaklık ve basınç değerleri gerektiriyor ama Çinli bilim insanları sadece günlük sıcaklık değişimiyle karbondioksitin metanole indirgenmesi için piroelektrik nanoplakalar kullanarak bunu gerçekleştirdiklerini duyurdular . “Bu verimli, uygun maliyetli ve çevre dostu piroelektrik katalitik CO2 azaltma yolu, gelecekteki metanol ekonomisi için doğal günlük sıcaklık değişimini kullanmaya yönelik bir yol sağlıyor.” Artan karbon salınımı , etkilenen dünyamız ve azalan fosil yakıtlar ile birlikte arayışına girdiğimiz alternatif yakıtlar arasından biz sadece tüketmekle kalmayan bununla birlikte de yarın yokmuşçasına dünyamızı geri dönülemez şekilde etkileyen varlıklara hem karbondioksiti azaltma yolu hem de diğer birçok önemi ve düşük maliyeti ile kesinlikle çevreye etkisini düşünmemizden daha fazla bir şekilde önemsenen maliyeti ile karşımıza çıkan bu yakıtın ve makalenin önemini umarım anlamışsınızdır. En kısa zamanda günlük hayatta kullanmamız dileğiyle.

Kaynak : https://www.nature.com/articles/s41467-020-20517-1

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.