Gündemimiz yine aynı. Maalesef uzun bir süre de değişmeyecek gibi duruyor. Covid-19, yeni canlar almaya devam ediyor. Anlık olarak hayatını kaybedenlerin sayısı 10,495.

Ölüm sayısında İtalya, an itibariyle başı çekiyor. Arkasından da Çin ve İran gelmekte. Vefat edenlerin sayısı her gün yaklaşık olarak 1000 kişi artıyor. Bu durum da insanların aklına ölenlere ne oluyor sorusunu getiriyor. Biz de sizler için bu konuyu araştırdık. Karşınızda yepyeni bir koronavirüs dosyası!

İlk durağımız Çin

Biliyorsunuz ki virüsün merkez üssü de burasıydı. Son 10 günde Çin hükümetinin aldığı keskin önlemler meyvesini vermeye başladı ve yeni vaka sayısı 10’larla ifade ediliyor. Fakat durum ilk başlarda böyle değildi. Çin hükümeti Şubat ayının başında aldığı kararla ölülerin gömülmesini yasaklamıştı. Yaklaşık 1.5 aydır Çin’de hayatını kaybedenler yakılarak etkisiz hale getiriliyor. Bu arada Çindeki aktif hasta sayısı 6569, ölü sayısı ise 3248. Ayrıca Çinde 71150 kişi de iyileşmiş durumda.

Şimdi de gerilerden gelip de bu ipi göğüsleyen İtalya’ya gelelim

İtalya son 1 hafta içinde 350-450 bandı arasında günlük ölüm belirtiyor. Durumun bu kadar vahim olmasında Avrupalıların yaş ortalamasının yüksek olması, hastanelerin kapasitesinin günler önceden tükenmesi ve sağlık personellerinin de virüs kapmasının payı çok büyük. İtalyanın 2019 yaş ortalaması 45.4. Ayrıca halkın yaklaşık %23’ü 65 yaşın üzerinde. Yine ülkede 2300’ün üzerinde sağlık personeli enfekte olmuş durumda. Hal böyle olunca da doktorlar hasta seçmek zorunda kaldıklarını belirtiyor.

İtalyan Corriere della Sera gazetesine konuşma yapan doktor Christian Salaroli, “80 ila 95 yaş arası bir hasta ağır bir solunum rahatsızlığıyla gelmişse büyük ihtimalle tedavi etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ülkedeki morgların da dolmasıyla birlikte alınan kararla ölüler krematoryumda yakılıyor. İtalyanın kuzeyinde bulunan Bergamo şehrinde krematoryumların dolması sebebiyle ordu cesetlerin şehir dışına taşınması için göreve çağrıldı. Yerel yetkililer, Bergamo’daki krematoryumda günlük 25 kişinin yakılabildiğini, kapasite yetmediği için de ölülerin başka şehirlere taşındığını belirtti. Bergamo belediye başkanı Gori ise yaptığı açıklamada birçok kişinin hastanelere gelemeden hayatını kaybettiğini, bu yüzden ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini aktardı.

Bir diğer risk altındaki ülke:İran

İran’da ölüler yakılmıyor. İslam inancına göre canlı bir varlığın canlı veya ölü bir şekilde yakılması mümkün değil. Bu nedenle hükümet, çeşitli yerlere normal bir mezardan yaklaşık 2 kat daha derin ve geniş mezarlar kazdırmış durumda. Mezarların tabanı kireçle kaplı. Maalesef hayatını kaybeden kişiler sanki bir çuval toprağa gömülüyormuşçasına özensiz bir şekilde mezara yerleştirildikten sonra üzeri alelacele kireç ve toprakla örtülüp bırakılıyor. Şuanda İrandaki can kaybı 1284.

Ülkemizde de maalesef 4 vatandaşımız hayatını yitirdi.

Vaka sayısı da 359. Umarız ki sayılar bu civarlarda kalır. Henüz hayatını kaybedenlerin sayısı az olduğu için bizde yakılma veya özensizce bir gömülme durumu yok ve olmasını da istemiyoruz. Hayatını kaybedenler dini ritüellere uygun olarak yıkanıp kefenleniyor. Sadece yıkama işlemi yapanlar ve defin işleminde bulunanlar gerekli koruyucu kıyafetleri giyerek işlemleri gerçekleştiriyorlar diyerek yazımı noktalıyorum.

Herkese iyi ve sıkıcı olmayan karantinalar…

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.