Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber, eskiden sadece film ve dizilerde gördüğümüz robotlar yavaş da olsa günlük hayatımıza girmeye başladı. En basitinden bir örnek vermek gerekirse temizlik robotu satışları şu an aldı başını gidiyor. Günlük temizlik için bir hayli yeterli de bir ürün. Şimdi bu temizlik robotunun üzerinde biraz duralım. Siz kitabınızı okurken robot çalışıyor ve bir bakıyorsunuz ki birçok yeri temizlememiş. Siz de buna çok sinirlenip robota tekme atmaya ve bağırmaya başlıyorsunuz. Günümüz robotları bu durumda size herhangi bir tepki göstermeyecektir. Fakat robotların da hislerini olduğunu düşünsenize? Siz bağırınca hevesi kırılıp çalışmayı bırakan, ya da size öfkelenip üzerinize saldırmaya çalışan bir robota sahipsiniz. İlginç değil mi? Ya da çok iyi bir iş çıkardı ve siz de ona aferin dediniz. Robot buna çok seviniyor ve bir dahaki seferde çok daha hızlı bir şekilde işini bitiriyor. Peki bu varsayımların ihtimali nedir? Robotlar duygulara sahip olabilir mi?

Öncelikle duygu kavramı nedir açıklayalım. Duygu; bir olay karşısında nöronların bir araya gelip geçmiş tecrübelerden de yararlanarak bir tahminde bulunmasıdır. Fakat bizdeki gibi milyarlarca nörondan oluşan bir sinir sistemi robotlarda mevcut değil. Beyin ve sinir sisteminin hala daha vücuttaki en az keşfedilmiş bölümler olduğu düşünülürse kısa vadede hatta uzun vadede robotların insani duygulara sahip olması pek mümkün görünmüyor. Fakat bu, robotların duygusal reaksiyon göstermesine engel olmayabilir.

 İtalyan Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan Icub isimli insansı robot sadece yüz hareketlerini kullanarak onlarca farklı duyguyu karşı tarafa aktarabiliyor ve bunu yaparken de gayet başarılı. Yine 250 binden fazla robot işçiye sahip olan ve bu sayıyı 2025 yılına kadar bir milyona çıkarmayı planlayan Japonya’da müşterinin duygusal yaklaşımına göre hareket eden Pepper adında insansı robotlara sahip firmalar bulunuyor. Bir başka örnek daha vermek gerekirse yangın söndürme amacıyla tasarlanmış Octavia adlı robot da benzer duygusal gösterimlere sahip. Bu ve bunun gibi robotlar sahip oldukları yazılım sayesinde etrafında olup biten şeyleri, duyduğu ses ve konuşmaları algılayarak bazı sonuçlara varıyor ve bunlara uygun bir duygusal tepki gösteriyor. Yani bir nevi karşısındakinin gözünü boyuyor.

 Genel olarak başarılı sonuçlar gösterse de, her gülümseme, sevinç ve her şaşkınlık hayret tepkisi olmayabiliyor. Örneğin kişinin büyük emek harcadığı bir işin ret yanıtı alması durumunda hayal kırıklığını gösteren acı bir tebessümü ya da dökülen timsah gözyaşlarını ayırt edebilecek bir teknolojiye robotlar henüz sahip değil, ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi yakın gelecekte böyle bir durum da söz konusu değil. O yüzden çeşitli medya organlarında bin bir türlü komplo teorilerinden bahseden kişilere itibar etmeyin, tabi zaten duygusuz diyerek de temizlik robotunuza şiddet uygulamayın…

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.