Enneagram kısaca bir kişilik analiz yöntemi. Dokuz karakter tipinden hangisi olduğunuz, testler ve gözlemler sayesinde belirleniyor ve bu yöntem insanın kendisini tanımasını ve geliştirmesine olanak sağlıyor. Tam tanımı ise, Yunanca kelimeler olan ennea (dokuz) ve grammos (çizilmiş ya da yazılmış şey) sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor ve dokuz kişilik tipi anlamına geliyor. İnsanları, dünyaya bakış açılarına, dünyayı algılayıp değerlendirme ve tepki verme şekillerine göre dokuz farklı kişilik tipine ayırır. Bu tipler ise:
1 – Mükemmeliyetçi
2 – Yardımsever
3 – Başaran
4 – Bireysel (Traji Romantik)
5 – Araştırmacı
6 – Sorgulayıcı
7 – Hevesli
8 – Lider Ve Güçlü
9 – Uyumlu olarak isimlendiriliyor.

Enneagram tiplerinin her birinin, kendine özgü güçlü ve zayıf yanları var ve hiçbir tip diğerinden daha üstün değil. Her kişilik tipinin dünyaya bakış açısı farklı. Her tip olayları kendi bakış açısından algılar, değerlendirir ve tepki verir.

İnsan çok karmaşık bir yapı. Bırakın bir testin insanın kişiliğini çözdüğünü iddia etmeyi, Enneagram’ın kendisi yöntem olarak insanın kişiliğini yüzde yüz çözme iddiasında değil ama dokuz modelin tanımları üzerinden kişinin iç dünyasına bakıp yolunu çizmesi mümkün. Enneagram da analitik olmasından, tutarlı olmasından ve rasyonel önermeleri olmasından dolayı gerçek bir rehber görevi görüyor.

Enneagram, günümüzde insan kaynaklarından kişisel ilişkilere, çocuk yetiştirmeden, politikaya kadar çok farklı alanlarda kullanılıyor. Dünyada Enneagram’ dan  büyük şirketler ve gizli örgütler de ciddi olarak faydalanıyor.

Siz de kendi kişiliğinizi test etmek için bu testi yapabilir, güçlü ve zayıf yönlerinizin farkına varabilirsiniz.

ENNEAGRAM TESTİ

ADRESİNE TIKLAYARAK ENNAGRAM TESTİ YAPABİLİRSİNİZ.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.