Avina Influenza, Ebola, SARS ve H1N1 virüsü. Son 15 yılda büyük yıkıma neden olan bu virüslere şimdi bir yenisi daha mı ekleniyor?! Yeni keşfedilen Coronavirüs tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Tüm dünyada güvenlik önlemleri en üst seviyede. Amerika, Avustralya ve bazı avrupa ülkeleri havaalanlarına ısı taramalı kameralar yerleştirildi. Ülkemizde de önlemler alınmaya başlandı. Son 1 haftada birkaç Çinli turist karantinaya alınmış ve bazıları ülkesine geri gönderilmişti. Yapılan açıklamada bu durumun hastanın kendi isteği ile gerçekleştiği, şuana kadar hastalık taşıyan bir kişiye rastlanmadığı belirtildi. Akıllarda ise tek bir soru var; bu virüs nereden geldi?

Bunun hakkında birkaç iddia var. İlki Wuhan şehrinde tavuk, yılan, yarasa gibi hayvanların satıldığı pazarlarda, hayvanlardan insanlara bulaştığı yönünde. Bu durum gayet makul bir sebep olabilir. Daha önce de birçok hastalık bize diğer canlılarla temastan dolayı bulaşmış ve yayılmıştı. Fakat hastalığın sadece hayvanlardan değil, insandan insana da bulaşabileceği gözlendi.
 Bir diğer iddia ise, ki bu biraz ürkütücü, virüsün Wuhan’da kurulan Wuhan Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarından yayıldığını söylüyor. Özellikle İngiliz Basınında genişçe yer bulan bu haberin detaylarında, 2018 yılında kurulan bu laboratuvarın Wuhan Hayvan Pazarına sadece 32 kilometre uzaklıkta olduğu, virüsün laboratuvardan sızıp hayvanlara bulaştığı, sonra da mutasyonlar geçirip insanlara bulaştığı yer alıyor. 2004 yılında, bulaştığı insanların %9’unu öldüren SARS virüsünün de Pekindeki bir laboratuvardan sızıp yayılmış olması bu iddiayı güçlendirir nitelikte. Şuan için bunların hepsi bir iddiadan öteye geçemiyor çünkü daha hastalığın kesin olarak nereden yayıldığı ve semptomlarının ne olduğu bir bilinmezlikten ibaret. Tek bilinen grip benzeri etkiler gösterdiği ve solunum yollarını etkilediği. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler de henüz uluslararası anlamda salgınla mücadele için bir girişim göstermedi. Uzmanlar ise hastalık taşıma ihtimali yaşayanların sayısının Çinli yetkililerin açıkladığı rakamlardan çok daha yüksek olduğu görüşünde. 

Bir diğer yandan salgının ciddi kültürel etkileri oldu. Çin yeni yılı 25 Ocaktaydı. Normalde her yıl coşkuyla kutlanan yılbaşlarındansa bu sene eser yok. 12 kent karantina altında. Wuhan’da 11 milyon kişi, ne bir yere gidebiliyorlar ne de birbirlerini görebiliyorlar. Dışarı çıkmak sadece hastaneye gidilmesi halinde mümkün oluyor. Salgın o kadar hızlı ilerliyor ki şehirdeki hastane yetersiz durumda. Hükümet, bölgede 1000 yatak kapasiteli bir hastane üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hastanenin 5 gün sonunda bitirilmesi planlanıyor. Salgın ekonomiyi de bir hayli etkiledi. Hastane bir yana, 35 milyonu aşkın insanın uçak, tren ve otobüs gibi araçları kullanması mümkün değil. Salgının yayılma tehlikesinden dolayı şehre giriş çıkışlar hem içeriden hem de dışarıdan yasaklandı. Sanıyoruz ki diğer her şeyde olduğu gibi bunda da zaman bize her şeyi gösterecek.

Haftaya yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle hoşçakalın, iyi haftalar… 

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.