İkizler burcunu dengesiz, boğa burcunu obur ve aslan burcunu ise kendini beğenmiş olarak niteleriz. Peki burçların nerede ve nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü?
Astrolojide gök kürede yer alan 12 takımyıldızdan her birine burç nedir. Horoskopta çizilen göksel haritada bir daire üzerine yerleştirilmiş 12 bölümden her biri olan burçlar ise aslında takımyıldızlarıdır. Gelelim nasıl ortaya çıktığına. Astrolojinin ilk kez M.Ö. 3.000’lerde Mezopotamya’da ortaya çıktığını ortaokul bilgilerinizden hatırlıyor olmalısınız. Politeist bir inanç sistemine sahip olan Sümerler ,tanrıçalarının da insanlar gibi duyguları ve çeşitli gereksinimleri olan varlıklar olarak görüyorlardı. M.Ö. 3.000 yılında Lagaş kentinin tanrısı Ningirsu bütün tanrı ve tanrıçaların şampiyonu seçilerek Orion takımyıldızıyla özdeşleştirilmeye başlanıyor. Yani  astroloji Sümerler için bir tür ibadet.

Ziggurat adını verdikleri tapınaklarında gözlem yapan Sümerler ,tabletlere notlar alarak günümüze kadar ulaşmalarını sağladı. Gökyüzünü inceleyerek gök cisimlerinin hareketlerini ve pozisyonları üzerinden savaş , hastalık , kıtlık gibi olayları tahmin eden Sümerler yine gökyüzüne bakarak gelecek tahminleri yapmaya başladılar ve buna göre bir burç sistemi geliştirdiler. Günümüz astrolojinin temeli ise Kaldeliler’e dayanıyor. Güneş’in de diğer gezegenler gibi bir eksende döndüğünü keşfeden Kaldediler, Sümer zodyağında 18 olan burç sayısını 12’ye indirmişlerdir. Kaldeliler bu yeni oluşturdukları zodyaktaki yıldızların her birine eni isimler verdiler ve bugün kullanılan burç sistemi ortaya çıktı.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.