Aşklar biterken geride kalan sadece duygusal yükler değil, bolca fiziksel kanıt da kalıyor. Peki onlarla ne yapacağız? Geri vermek, atmak, yırtmak hatta belki de yakmak genellikle aklımıza gelen ilk şeydir.

Bunların yerine bir müzeye bağışlamaya ne dersiniz?

İlk olarak bundan 16 yıl önce Zagreb’te açılan Bitmiş İlişkiler Müzesi (The Museum of Broken Relationships) Amerikalı avukat ve sanat yönetmeni John B Quinn’in Avrupa gezisi sırasında müzeden çok etkilenmesiyle ikinci kez 2016 yılında Los Angeles’ta açıldı.

Bitmiş ilişkiler Müzesi, başarısız olmuş ya da vadesi dolmuş ilişkilerden geriye kalan yaklaşık 104 eserden oluşuyor. Aşk mektuplarından boş diş macunları tüpüne, Playboy dergisi koleksiyonundan eski gelinliklere kadar aklınıza gelebilecek pek çok şeyi bu müzede görebilmeniz mümkün.

Müzedeki en pahalı parça reddedilmiş âşıklardan gelen iki pırlanta yüzük. Ancak her nesnenin manevi bir değeri ve bir hikâyesi var.

Müzenin yönetici yardımcılarından Amanda Vandenberg, müzeyi “kavramsal sanata dair son derece sofistike bir çalışma” olarak tanımlıyor. “Bir başka insandan ayrılma sürecindeyken, ister romantik ister ailesel, isterse bir arkadaştan ayrılmak olsun, kimsenin daha önce böylesine incinmediğini, böyle hissetmediğini düşünürsünüz. Ama sonra hikâyeler okursunuz ve sonra başka insanların da başından bunların geçtiğini anlarsınız.”

Dünyanın dört bir yanından ilgi ve destek gören Bitmiş İlişkiler Müzesi şimdiden bitirilen ilişkiyi atlatma konusunda tercih edilen bir yöntem haline geldi. Müzeye bağışlananlar anonim olarak sergileniyor. Daha fazla bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.