İlaç sanayisi dünya ekonomisinde geniş bir yer tutuyor. 2018 yılında ilaç sanayi, 1.2 trilyon dolardan daha fazla bir paya sahip oldu. Bu ilaçların da yaklaşık %20’sini onkoloji ilaçları kaplıyor. Sektörün bu denli büyük olması, arkasında da büyük bir ar-ge payı getiriyor. Ülkeler, hastalıklara karşı yeni ilaçlar üretmek veya her yıl güçlenen virüslere karşı ilaçları güçlendirmek adına milyarlarca dolar para harcıyorlar. Fakat teknoloji dünyasındaki son gelişmeler, bu duruma bir son verecekmiş gibi gözüküyor.

BBC’nin yaptığı habere göre, bilim insanları yeni ilaçlar üretmek için yapay zekadan yararlanacaklar. İngiliz ilaç firması Exscientia, bir Japon şirketi olan Sumitimo  Dainippon Pharma ile birlikte bir çalışma başlattı. Çalışmada yapay zeka kullanılarak bir ilaç üretildi. Üretilen ilaç, obsesif kompulsif bozukluğu olan hastaları tedavi etmek amaçlı kullanılacak. Normal şartlarda geleneksel yöntemler kullanılarak böylesine bir ilacı üretmek 5 yıl sürerken, yapay zekanın yardımıyla bu süre 12 aya indirildi. Algoritma, ilaç üretiminde kullanılan sayısız madde arasından en uygun olan sentezi algılıyor ve karşı tarafa seçimlerini iletiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Profesör Andrew Hopkins, gelişmenin ilaç sanayi için bir mihenk taşı olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında “Daha önceden yapay zekanın hastalara teşhis koymak ve hastaların verilerini ve taramalarını analiz etmek için kullanıldığını görmüştük. Fakat bu kez yapay zeka  direkt olarak uygun ilacı üretmek için kullanıldı” ifadelerine yer verdi. Üretilen bu ilk ilaç, önce Japonyada bir teste tabi tutulacak, eğer testten geçerse birkaç uluslararası testten geçecek ve  tüm bu aşamaların sonunda insan kullanımına açılacak. Firma, şimdiden kanser ve kardiyovasküler rahatsızlıklar üzerinde çalışmalar yapmaya başladı ve sene sonuna kadar testlere sokmak için başka bir ilacın hazır olmasını umuyorlar.  Hopkins de, yapay zekanın on yılın sonunda bütün yeni potansiyel ilaçları keşfedeceğini iddia ediyor.
Bildiğiniz gibi yapay zeka, şuanda bile evlerimize kadar girdi ve birçok üründe kendisinden yararlanılıyor. Bu durum da acaba yapay zeka gelişerek insan ırkını yok eder mi gibi soruları beraberinde getiriyor ve birçok televizyon kanallarında “başka işleri yokmuş gibi!” bu komplo teorisi üzerinde saatlerce tartışıyorlar. Tabiki de biz bu durum gerçekleşir mi bilemiyoruz, baktık gerçekleşmeye başladı biz de bilgisayarın fişini çeker kurtuluruz, “tıpkı koronavirüsten sirkeli suyla yıkanıp korunmak gibi”…

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.