Selam! Yeni yılın ilk yazısıyla geldim. Bugün size son yıllarda geliştirilen bir tedaviden bahsetmek istiyorum. Çip (Naltrekson İmplant) Tedavisi olarak adlandırılan bu yöntem,günümüzde kronik bir hastalık olarak kabul edilen alkol ve madde bağımlılığının tedavisinde kullanılıyor. Hastanın yaşam boyu maddeden ya da alkolden uzak ve temiz kalmasını amaçlayan bu tedavi yöntemi, derinin altına yerleştirilen bir çip sayesinde mümkün oluyor.

Biliyorsunuz ki bağımlılık tedavisi AMATEM(Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) adı verilen kurumlarda ya da ruh sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen hastanelerin yine aynı adı taşıyan kliniklerinde yapılıyor. Bağımlı bir bireyin tedavisi birkaç aşamadan oluşuyor. Genel anlamda bakıldığında kolay bir tedavisi olduğunu söyleyemem ancak aşamalar baştan sona zordan kolaya doğru sıralanıyor diyebiliriz.İlk aşama hastanın direncine bağlı olarak değişebilmekle birlikte genel olarak 1 hafta sürüyor. Bu aşamada hastaya arındırma tedavisi uygulanıyor. Madde vücuttan uzaklaştırılıp yoksunluk belirtileri en aza indirgeniyor  ve hasta vücudunun maddeden arınmasıyla birlikte eğer başka bir psikiyatrik hastalığı varsa, onun tedavisi sağlanıyor. Bir sonraki aşamada ise maddeden kişiyi uzak tutabilecek, isteği ve aşermeyi azaltabilecek ilaçların kullanımına başlanıyor.

Bu zamana kadar ilaçlar; hep tablet, draje ya da kapsül formunda kullanılıyordu ancak yapılan çalışmaların ışığında diğer birçok kronik hastalıkta olduğu gibi bağımlılık tedavisinde de tedavi ve ilaç uyumlarının son derece düşük olduğu sonucuna ulaşıldı. Bunun sonucunda uzun etkili ilaçlar geliştirilmeye başlandı. Bu ilaçlardan biri de yazımın başında kısaca tanımını yapmış olduğum Çip (Naltrekson İmplant) Tedavisi. Yaklaşık 2 – 2,5 ay etkisi olan bu çip, gerçekten tedavi olmak isteyen ve tedavi motivasyonu olan hastalara uygulanıyor. Etkisi geçen her bir çipin yerine yenisi takılarak yaklaşık 1 yıl süren bir tedavi uygulanıyor. Bu çipin en önemli özelliği de maddenin etkisini göstermesini engellemesi. Hasta, ilacın etkisi altındayken madde kullanırsa, maddenin haz verici etkisini hissetmiyor, böylece madde kullanmaya devam etmiyor. Ayrıca bu çip, madde isteğini de azaltıyor. Alkol bağımlılığı için ise hastalara ‘’disülfram’’ adlı bir çip yerleştiriliyor. Bu çip, alkolün yıkılmasını sağlayan bir enzimi bloke ediyor. Yani eğer hasta, ilaç aktif durumdayken alkol kullanırsa alkol zehirlenmesi yaşıyor. Elbette ki tedaviye başlanmadan önce hastaya bunun uyarısı yapılıyor ve bu şekilde hasta alkol almaktan kaçınıyor.

Üstelik bunların hepsi 15 gün gibi kısa bir sürede gerçekleşiyor. Çip uygulandıktan sonra hastanın birkaç günde durumu gözleniyor ve taburcu ediliyor. Yaklaşık iki aylık periyodlarla da çok küçük bir cerrahi işlemle çip yenileniyor. Böylece madde bağımlılığı artık büyük bir sorun olmaktan çıkıyor ve hasta 1 yıl kadar süren bir tedavinin ardından yepyeni bir hayata başlıyor.

Ülkemizde son birkaç yıldır uygulanan bu tedaviyi gerçekleştiren birçok hastane mevcut. NP İstanbul Beyin Hastanesi ve Kapadokya AMATEM ise bu alanda oldukça başarılı.

Umarım diğer mental hastalıkların tedavisinde de buna benzer bir uygulamaya geçilir de ruh sağlığımızı düzelteceğiz diye ilaç bağımlısı bireyler olmaktan kurtuluruz.

Hoşça ve sevgiyle kalın!

Not: Eğer çevrenizde alkol ya da madde bağımlılığı ile savaşan bir dostunuz, aile bireyiniz ya da tanıdığınız var ise Alo191 hattından gereken desteği sağlayabilir, yapmanız gerekenler  hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.