• Bu bölüm için hangi yetenek ve becerilere sahip olmak gerekir?

-Öncelikle fizik ve matematik dersleri üzerine ilgi ve merak gerekli. Ayrıca                  mesleğimiz direkt olarak insan hayatını etkiliyor bu yüzden gelişmiş bir gözlem ve analiz yeteneği gerekli. Bi de bol bol sabır…

  • Eğer bu puandan daha iyisini yapsaydın hangi bölümü tercih ederdin?

 -Ben bu bölümü seçeceğimi önceden belirlemiştim. O yüzden kolay kolay değiştireceğimi sanmıyorum. Belki uçak mühendisliği olabilir diyelim.

  • Bölümün en avantajlı yanları ne?

-Eğer ileride zengin olursan kendi evinin statik projesini çizdirmek için para vermen gerekmiyor.

  • Bölümün dezavantajlı yanları ne?

-Diğer bölümler gibi aslında. İş bulabilme garantin ve istediğim meblalara çalışma imkânın olmayabilir sanırım.

  • Bölümüne maddi anlamda bakacak olsan… Kısacası para kazandırır mı? 😊

-Kesinlikle para için yapılacak, okunacak bir meslek değil. Sabırlıysan ve kendini birkaç farklı alanda geliştirebilirsen iyi para kazanabilirsin. Tabi mezun olduktan hemen sonra olmuyor bu işler.

  • Bu mesleğin günümüzdeki ve gelecekteki yeri için ne söyleyebilirsin?

-İnsan nüfusu ve refah seviyesi yükseldiği sürece bölümüze ihtiyaç her zaman olacak. Fakat ülkemiz adına konuşursak gerçekten çok fazla mezun veriyoruz ayrıca devlete alım sayımız düşük. Bu da işimizi zorlaştırıyor diyebilirim.

  • Ege Üniversitesinden memnun musun?

-Dünyaya bi daha gelsem yine Ege Üniversitesinde okurum. Zaten bu okulu tercihimde 11. Sınıfta iken gerçekleştirdiğimiz gezinin payı büyüktür.

  • Ege Üniversitesinde hmmm ortam nasıl, parti falan yapıyor musunuz??

-Parti insanı olduğum pek söylenemez, kafam götürmez yani. Fakat elini sallasan ellisi diyebilirim. O kadar çok parti yapılıyor şehir genelinde.

  • İzmir’de hayat nasıl peki? İzmir öğrenci şehri mi?

-Hayat kesinlikle İstanbul veya Ankara gibi değil. Nispeten sakin bir yaşam sürüyor insanlar gündelik hayatta. Öğrenciler için çok fazla mekan ve aktivite var. Ayrıca part-time iş imkanı da bol. Paraya sıkışırsanız borç almanız gerekmiyor yani.

  • Nerede kalıyorsun? Yurt fiyatları, ev fiyatları hakkında ne söylemek istersin??

-Evde kalıyorum diyebilirim. Birkaç yerde kyk yurtları var ve açılmaya devam ediyor. Fiyatları da gerçekten uygun. Genel olarak 250-300 TL arasında değişiyor fiyatları. Özel yurtlarsa baya bi pahalı ve düzenli zam gelmekte. Yine okulun içinde öğrenci köyü dediğimiz bir yer var. Fiyat olarak kyk ve özel yurtlar arasında kalıyor diyelim. Son olarak Bornova’da evler cidden çok pahalı.

  • Hangi topluluklara üyesin, topluluk faaliyetleri için ne söyleyebilirsin? Eğleniyor musunuz??

-Genç Fütürizm Topluluğu ve Yapı Topluluğuna üyeyim. Topluluklar genel olarak faaliyet yürütüyorlar. Atmıştan fazla topluluk var, kendine uygun bir topluluk bulman zor olmaz. Ama istersen sen de kendi topluluğunu kurabilirsin. Eğlence kısmına gelirsek örneğin yukarıda bahsettiğim GFT, tanışma kahvaltılarından gezilere, haftalık partilerden çeşitli sempozyumlara birçok alanda etkinlikler yaptı. Her kesime ulaşabilecek faaliyetler yapmaya çalıştılar ve gayet de eğlendim. Seneye kesinlikle üye olacağım.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.