Hepimiz başarılı olmak isteriz. Peki bunu için ne kadar çaba gösteririz? Ya da bir şeyi tam anlamıyla öğrenmek için kaç yıl, kaç hafta, kaç gün veya kaç saat gereklidir? Bazı insanlar diğerlerine göre daha başarılı ve yeteneklidir. Bu doğuştan gelen bir yetenek midir, yoksa sonradan da başarılı ve yetenekli olunabilir mi? İşte 10 bin saat kuralı da bu ve bunun gibi sorulara cevap vermesi yönünden duyulmuştur.

          İlk olarak bu kuraldan Malcom Gladwell’in Outliers adlı kitabında bir konuda nasıl başarılı olabiliriz sorusuna cevap olarak 10 bin saat bilinçli uygulama yapılması gerektiğinden bahsedilerek cevap verilmiştir.Bu kural genel olarak , bir konuda uzmanlaşmak için en az 10.000 saat üzerinde çalışılması gerektiğini söyler.Kural için en önemli nokta, konu üstünde çalışarak ve pratik yaparak elde ettiğin tecrübelerin toplamda 10 bin saat olmasıdır. Tabi bu pratikler bilinçli bir şekilde yapılmalıdır ki sonuç versin. Kitapta buna örnek olarak Bill Gates’in lisede okurken, Washington Üniversitesi ‘ne gidip kod çalışması ve The Beatles’ın Hamburg zamanında aralıksız 8 saat çaldıkları dönemden bahsetilmiştir ve her ikisininde başarısını bu çalışmaya dayandırılmıştır.Kitapta verilmek istenen mesaj ise insanların doğuştan dahi olmadığı ve çalışmadan başarının gelmeyeceğidir.

Bu kural ilgi gördükten sonra yapılan araştırmalar göstermiştir ki pratik yapmak birçok alanda fark yaratmıştır.

Şimdi bir zamanlar başarılı olamadığınız şeylere geri dönüp, bilinçli bir şekilde pratik yaparak başarıya ulaşabilirsiniz. Önemli olan 10 bine ne kadar yaklaştığınız.

Paylaş:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.